• Maggies_building_dRMM_CLT tulipwood
  • Maggies_building_dRMM_CLT tulipwood
  • Maggies_building_dRMM_CLT tulipwood

PROCES PROJEKTOWY

Studio dRMM w zasadzie zaczęło prace nad projektem w 2013 r., kiedy to we współpracy z AHEC architekci stworzyli instalację „Endless Stair” na Festiwal Designu w Londynie w 2013 r. Wtedy studio po raz pierwszy pracowało z tulipanowcem amerykańskim klejonym warstwowo, a ich projekt ukazał potencjał drewna konstrukcyjnego.

Architekci z dRMM uznali, że tym projektem położyli fundament pod stworzenie Maggie’s Centre w Oldham, czyli budynku wzniesionego z paneli z tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo.

„Od początku pracy nad Maggie’s Centre wiedzieliśmy, że to odpowiedni surowiec do tego projektu, nie tyko pod względem strukturalnym i wizualnym, ale także konceptualnym – budynek na planie otwartym, wzniesiony nad ogrodem i wykonany w całości z drewna i szkła zawsze będzie czymś wyjątkowym” – powiedział Alex de Rijke ze studio dRMM. 

Członkowie organizacji Maggie’s także z entuzjazmem podeszli do pomysłu stworzenia budynku z drewna, chociaż początkowo nie rozumieli korzyści wynikających z zastosowania właśnie paneli z drewna liściastego klejonego warstwowo.

Studio dRMM wybrało tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie, a także na typowe dla tego gatunku piękno, wytrzymałość i ciepło. Powszechnie wiadomo, że obcowanie z drewnem znacząco obniża ciśnieniem spowalnia tętno i skraca proces powrotu do zdrowia. Według danych zawartych w Wood Housing Humanity Report z 2015 roku, drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.