Compare Species

Select two species for a detailed comparison.

  • Olcha amerykańskia
  • Jesion amerykański
  • Osika amerykańska
  • Lipa amerykańska
  • Buk amerykański
  • Żółta brzoza amerykanska
  • Wiśnia amerykańska
  • Topola amerykańska
  • Czerwony wiąz amerykański
  • Zachodni wiązowiec amerykański
  • Hikora amerykańska
  • Twardy klon amerykański
  • Miękki klon amerykański
  • Czerwony dąb amerykański
  • Biały dąb amerykański
  • Orzesznik amerykański
  • Ambrowiec amerykański
  • Sasafras amerykański
  • Platan amerykański
  • Tulipanowiec amerykański
  • Czarny orzech amerykański
  • Wierzba amerykańska
lub

Czerwony dąb amerykański

American_red_oak_big

Forest Distribution

Czerwony dąb amerykański występuje wyłącznie w lasach rosnących naturalnie i niemal wyłącznie na terenie Ameryki Północnej, chociaż bywa sadzony i na innych kontynentach. Jest to gatunek powszechnie spotykany we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym. Drzewa osiągają znaczną wysokość. Przez całą połać kraju z północy na południe ciągną się tereny występowania licznych podgatunków, wszystkich zgodnych taksonomicznie z klasyfikacją czerwonego dębu – niektóre rosną wysoko w górach, inne zaś na nizinach, w związku z czym są urozmaicone pod względem cech osobniczych. Czerwony dąb amerykański jest gatunkiem zróżnicowanym w zależności od regionu pochodzenia; szczególne różnice dzielą wolniej rosnące dęby północne i szybciej rosnące dęby południowe. Czerwony dąb uznaje się za gatunek szczególnie trwały i odnawialny, zarówno w produkcji na rynek krajowy jak i na eksport. Jako przedstawiciel największej grupy gatunkowej, jego populacja jest liczniejsza od białego dębu amerykańskiego.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan czerwonego dębu amerykańskiego obejmuje 2,62 miliarda m3 – 18% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost czerwonego dębu wynosi 60,6 miliona m3; rocznie wycina się 31,9 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 28,7 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny czerwonego dębu przekracza objętość rocznej wycinki (lub jest jej równy) we wszystkich stanach, gdzie występuje ten gatunek, z wyjątkiem Teksasu. 

Material Availability

Czerwony dąb amerykański jest w ciągłej sprzedaży w postaci tarcicy piłowanej i forniru, w szerokim asortymencie klas i rozmiarów. Grubsze elementy (10/4” i 12/4”) można pozyskiwać w stosunkowo małych ilościach od wyspecjalizowanych dostawców, przy czym sortymenty 4/4” (25,4 mm) do 8/4” (52 mm) są dostępne powszechnie. W rejonach północnych biel jest zazwyczaj mniej rozrośnięty (ze względu na krótszy okres wegetacyjny) niż na południu, gdzie drzewa rosną szybciej, a faktura i rysunek drewna są bardziej otwartosłoiste. Mimo, że istnieje możliwość składania zamówień na czerwony dąb na podstawie pochodzenia („z północy” i „z południa”), może to prowadzić do nadmiernych uproszczeń różnic wynikających z regionu pochodzenia drewna.

Wood Description

  • Biel czerwonego dębu ma zazwyczaj barwę jasnobrązową, a twardziel często – lecz nie zawsze – różowawą po czerwonawobrązową. Kolorystyka bielu i twardzieli jest zdecydowanie zróżnicowana. Drewno czerwonego dębu ma zazwyczaj prostowłóknisty rysunek usłojenia i szorstką fakturę. 

     
  • Drewno czerwonego dębu charakteryzuje się w rysunku wyrazistymi promieniami rdzeniowymi; jest to cecha wszystkich drzew przynależnych do rodzaju dębów (Quercus) – w przypadku czerwonego dębu usłojenie jest mniej wyraźne niż u białego dębu. Drewno czerwonego dębu jest porowate i nie nadaje się do produkcji beczek do wina.

Mechanical Properties

Czerwony dąb amerykański ma doskonałe ogólne właściwości związane z wytrzymałością w stosunku do masy. Drewno jest twarde i ciężkie, o umiarkowanej sztywności i wytrzymałości na zginanie i wysokiej wytrzymałości na ściskanie. Jest niezmiernie podatne na zginanie po obróbce termicznej. Jako gatunek drewna twardego, stabilnego wymiarowo po wyschnięciu i łatwego w polerowaniu i barwieniu, doskonale sprawdza się w produkcji mebli i podłóg.

Aby dowiedzieć się więcej o mechanicznych właściwościach czerwonego dębu amerykańskiego, zapoznaj się z całym przewodnikiem.

  • Quercus Rubra

    0.63

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    705 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    6.6%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    98.599 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    12,549 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    46.610 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    5,738 N

    Twardość
  • Quercus Falcatta

    0.68

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    753 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    N/A

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    75.156 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    10,274 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    41.991 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    4,715 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
oak_red_oiled
Nienaoliwiony
oak_red_unoiled

Performance

Czerwony dąb łatwo poddaje się obróbce, zapewniając odpowiednią jakość połączeń wykonywanych z użyciem gwoździ i wkrętów; zaleca się jednakże nawiercanie wstępne. Gatunek ten jest podatny na klejenie, barwienie i polerowanie, gwarantując wysokojakościowe wykończenie. Jako drewno o porowatej fakturze, łatwo wchłania wszelkie substancje konserwacyjne. Czerwony dąb schnie wolno przy znikomej degradacji, lecz wysokiej kurczliwości. Może być podatny na przemieszczenia w warunkach wysokiej wilgotności. Jest oceniany jako lekko odporny na działanie grzybów, lecz jest stosunkowo podatny na zabiegi konserwacyjne, dzięki czemu umożliwia obróbkę termiczną.

Main Uses

Czerwony dąb, uprawiany zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska, jest gatunkiem o kluczowym znaczeniu na wielu rynkach eksportowych. Jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji mebli, podłóg, drzwi, architektonicznych elementów stolarskich, profili i szafek kuchennych. Służy również wybranym zastosowaniom w branży budowlanej.

Sztukateria
Stropy
Meble
Drzwi
Szafki
American_red_oak_small

Olcha amerykańskia

alder_red_big

Forest Distribution

Olcha amerykańska występuje obficie na Wybrzeżu Północno-Zachodnim. Zasoby olchy są zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej. Olcha jest gatunkiem o stosunkowo krótkiej rotacji, umożliwiającym wcześniejszy (w porównaniu z wiekiem drzew) wyręb w porównaniu do innych gatunków.

Material Availability

  • Jakość olchy amerykańskiej ocenia się na podstawie „Norm dla czerwonej olchy Wybrzeża Pacyficznego” zawartych w „Zasadach wymiarowania i kontroli jakości tarcicy liściastej i cyprysa”. Kluczowe elementy oceny obejmują klasyfikację lepszej strony, a nie gorszej, jak w wypadku norm standardowych. Występowanie drobnych sęków uznaje się za cechę charakterystyczną tarcicy, nie zaś za jej wadę. Do głównych sortymentów olchy amerykańskiej należą klasy Superior (Select i lepsze), Cabinet (No. 1 Common) i Frame (No 2. Common), analogiczne pod względem jakości i zastosowań do standardowych klas jakościowych NHLA.

     
  • Olcha amerykańska jest w ciągłej sprzedaży w postaci tarcicy suszonej w komorach suszarnianych. Dla potrzeb gatunku często stosuje się szczególne normy jakościowe, nie przewidziane klasyfikacją NHLA. Zaleca się konsultacje z dostawcami.

     
  • Dostępna tarcica olchy amerykańskiej jest nieobrzynana (cięta blokowo) lub obrzynana (strugana). Dostępność oklein (forniru) jest ograniczona. 

Wood Description

Świeżo cięta olcha amerykańska ma barwę niemal białą, natomiast zmienia ją szybko pod wpływem kontaktu z powietrzem, przybierając kolor jasnobrązowy z domieszką żółci lub lekkiej czerwieni. Nie występują wyraźne różnice pomiędzy bielem i twardzielą, przy czym twardziel wykształca się wyłącznie u osobników starszych lub dojrzałych. Struktura drewna olchy amerykańskiej charakteryzuje się prostowłóknistym rysunkiem usłojenia – nieco przypominającym czereśnię – oraz jednolitą fakturą.

Mechanical Properties

Olcha amerykańska jest gatunkiem o średniej gęstości, stosunkowo miękkim, o niskiej wytrzymałości na zginanie, niskiej odporności na wstrząsy i ograniczonej sztywności. Łatwa w toczeniu, polerowaniu i barwieniu, zapewnia możliwość doskonałego wykończenia.

  • 0.41

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    449 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    10.10%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    67.571 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    9,515 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    40.129 MPa

    Compressive strength (parallel to grain)Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    2,624 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
alder_red_oiled
Nienaoliwiony
alder_red_unoiled

Performance

  • Olcha amerykańska łatwo poddaje się obróbce. Nadaje się do strugania, wiercenia, frezowania, rzeźbienia, profilowania, wykonywania połączeń z użyciem gwoździ i wkrętów oraz klejenia. Idealnie nadaje się do produkcji mebli i elementów stolarskich.

     
  • Drewno nie jest odporne na działanie grzybów, natomiast łatwo poddaje się konserwacji.  

Main Uses

  • Gatunek ten, obficie występujący na Wybrzeżu Północno-Zachodnim i certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska, jest wykorzystywany do produkcji mebli, szafek kuchennych i elementów stolarskich do wnętrz. Inne zastosowania obejmują produkcję drzwi i paneli.

     
  • Charakterystyczny rysunek usłojenia i barwa czynią z olchy amerykańskiej znakomity substytut wiśni.  
Meble
Drzwi
Boazeria
Szafki
american_red_alder_small

Jesion amerykański

American_ash_big

Forest Distribution

Jesion amerykański jest pospolitym gatunkiem, występującym we wschodniej części Stanów Zjednoczonych od północy w stanie Nowy Jork, aż po stany południowe wzdłuż Zatoki Meksykańskiej, w lasach liściastych o zróżnicowanym składzie gatunkowym. Jesion amerykański występuje wysoko w górach i nisko na równinach oraz na obszarach przybrzeżnych – stąd jego zróżnicowany charakter. Ze względu na różnorodność warunków występowania pod względem wysokości nad poziomem morza, klimatu i gleby, charakterystyka drewna może być zmienna zależnie od regionu pochodzenia. Szczególnie istotne różnice dzielą drzewa o wolniejszym wzroście (z północy) i szybciej rosnące jednostki z południa. Urozmaicony krajobraz jesionu wzbogaca szereg podgatunków. Pomimo długofalowych zagrożeń ze strony szkodników leśnych i chorób drzewostanów, jesion amerykański pozostaje gatunkiem występującym obficie. 

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów (FIA, Forest Inventory Analysis) wynika, że drzewostan jesionu amerykańskiego obejmuje 657 milionów m3 – 4,5% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost jesionu amerykańskiego wynosi 3,3 milionów m3. Rocznie wycina się 6,9 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o -3,5 miliona m3. Z inwentaryzacji za 2014 rok wynika, że roczny przyrost jesionu amerykańskiego przekracza wyręb we wszystkich stanach, w których występuje, z wyjątkiem Michigan i Ohio – stanów najbardziej dotkniętych inwazją opiętka jesionowego. Z powodu plagi opiętka wskaźnik śmiertelności i wycinka jesionu najprawdopodobniej wzrosną w najbliższej przyszłości (w niektórych stanach przekraczając wskaźniki przyrostu). 

Material Availability

  • Jesion amerykański jest w ciągłej sprzedaży w postaci tarcicy i oklein fornirowanych, w szerokiej gamie klas i wymiarów. Biel jesionu jest mniejszy na północy niż na południu ze względu na krótszy okres wegetacyjny, gdzie drzewa (o innej fakturze drewna i bardziej otwartym rysunku usłojenia) rosną szybciej. Odbiorcy mają do wyboru szeroką gamę barw. Jesion amerykański jest także popularnym gatunkiem eksportowym: w 2015 roku znalazł się na czwartym miejscu wśród amerykańskich gatunków liściastych pod względem eksportowanej ilości drewna.

     
  • Tarcica jesionu amerykańskiego jest dostępna w szerokim asortymencie klas, od 4/4” (1” = 25,4mm) aż po 8/4” (2” = 52 mm). Można również zamówić rzadziej dostępne klasy 10/4” (2,5” = 63mm) i 12/4” (3’ = 75 mm).

Wood Description

  • Drewno jesionu amerykańskiego jest zazwyczaj jasne. Biel może mieć barwę od białej po żółtą, twardziel – od jasnobrązowej po ciemnobrązową, czasem z jaśniejszymi smugami. Występują zdecydowane różnice w barwie pomiędzy zewnętrznymi, jaśniejszymi warstwami bielu a wewnętrznymi, ciemnymi (aż po głęboki brąz) warstwami twardzieli. Drewno jesionu amerykańskiego charakteryzuje się zasadniczo prostowłóknistym rysunkiem usłojenia i szorstką, jednolitą fakturą. Wyraźnie widać różnice dzielące bardziej miękkie słoje przyrostu letniego i twardsze słoje przyrostu zimowego. Nie ma dwóch identycznych elementów drewna jesionowego.

     
  • Jasnobrązowe przebarwienia – wykwity mineralne – zwane niekiedy efektem „glassworm” od szkodnika żerującego w kambium należą do cech charakterystycznych jesionu. Tej naturalnej cechy nie uznaje się za wadę w świetle „Norm klasyfikacji NHLA” – przebarwienia nie wpływają na integralność struktury materiału.

Mechanical Properties

esion amerykański charakteryzuje się bardzo korzystnymi właściwościami mechanicznymi w stosunku do masy. Zachowuje wysoką odporność na obciążenia dynamiczne, co sprawdza się głównie podczas użytkowania narzędzi ręcznych i sprzętu sportowego, np. kijów bejsbolowych. Dobrze poddaje się gięciu po obróbce hydrotermicznej, co czyni z niego ulubiony gatunek producentów mebli i majsterkowiczów. Twardy, stabilny po wyschnięciu i łatwy w barwieniu oraz wykańczaniu jesion amerykański znakomicie nadaje się do produkcji mebli i podłóg.

Aby dowiedzieć się więcej o mechanicznych właściwościach jesionu amerykańskiego, zapoznaj się z całym przewodnikiem.

  • 0.6

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    673 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    10.70%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    103.425 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    11,977 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    51.092 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    5,871 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
ash_oiled
Nienaoliwiony
Ash_unoiled_03.jpg

Performance

Tarcica jesionu amerykańskiego łatwo poddaje się obróbce, z dobrymi efektami przy wykonywaniu połączeń z użyciem gwoździ i wkrętów oraz klejeniu. Jest łatwa w polerowaniu i barwieniu, zapewnia możliwość bardzo dobrego wykończenia. Przez rynek meblarski kilkukrotnie przechodziły fale mody na jesion barwiony na czarno. Drewno schnie stosunkowo szybko, a w czasie tego procesu struktura drewna prawie nie ulega uszkodzeniu. Dzięki stabilności materiału po wyschnięciu jego właściwości obróbcze nie są podatne na istotne wahania. Okleina jesionowa sprawdza się jako laminat do płyt. Jesion amerykański cechuje się niską odpornością na działanie grzybów a sama twardziel jest stosunkowo odporna na środki ochronne – natomiast biel tego gatunku jest przepuszczalny, dzięki czemu jesion staje się podatny na obróbkę termiczną. Tym samym doskonale nadaje się do produkcji podłóg, poszyć, okładzin, blatów i mebli ogrodowych, o czym świadczy jego powszechne zastosowanie w wymienionych segmentach rynku.

Main Uses

Gatunek ten, uprawiany zgodnie z zasadami gospodarki zrównoważonej w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska, jest ogromnie popularny wśród projektantów, architektów, użytkowników specjalistycznych i konsumentów na całym świecie. Do głównych zastosowań należy produkcja mebli, podłóg, drzwi, architektonicznych elementów stolarskich i profili, szafek kuchennych, narzędzi i uchwytów do sprzętu sportowego.

Sztukateria
Stropy
Meble
Drzwi
American_ash_small

Osika amerykańska

American_aspen_big

Forest Distribution

Osika amerykańska rośnie w gęstych drzewostanach o łatwej do prowadzenia gospodarce zrównoważonej, lecz niższym znaczeniu komercyjnym od niektórych amerykańskich gatunków liściastych. Drzewa osiągają wysokość 120 stóp (48 m) i 4 stóp (1,2 m) w obwodzie. Ze względu na różnorodność genetyczną, pień osiki może być cylindryczny o ograniczonej stożkowatości i niewielu gałęziach, lub krzywy I poskręcany. Osika amerykańska jest jednym z niewielu gatunków, dla których zrąb zupełny jest korzystny, jako że nie służy jej zacienienie. Odradza się zarówno z sadzonek jak i z odrostów korzeniowych. Jest naturalnym gatunkiem pionierskim po pożarach lasu. Najwięcej osiki amerykańskiej rośnie w stanach Minnesota, Wisconsin, Maine i Michigan.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan osiki amerykańskiej obejmuje 637 milionów m3 – 4,3% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych łącznie. Naturalny roczny przyrost osiki amerykańskiej wynosi 10,4 miliona m3. Rocznie wycina się 8,9 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 1,5 miliona m3

Material Availability

Osika amerykańska jest dostępna w postaci tarcicy i oklein fornirowanych. Tarcica jest zazwyczaj dostępna w asortymencie cieńszych elementów, 4/4” (1’’ = 25,4 mm) i 5/4” (1.25” = 32 mm). Niektórzy dostawcy oferują ograniczone ilości asortymentu 6/4” (38 mm) i 8/4” (52 mm).

Wood Description

Biel osiki ma barwę białą, a twardziel – jasnobrązową, przy czym różnica między dwiema postaciami drewna jest nieznaczna. Drewno osiki amerykańskiej charakteryzuje się gładką, jednolitą strukturą i prostowłóknistym rysunkiem usłojenia. 

Mechanical Properties

Drewno osiki amerykańskiej jest lekkie, miękkie i o niskiej gęstości. Ocenia się je jako nieodporne na gięcie przy niskiej wytrzymałości i sztywności, lecz średniej odporności na obciążenia dynamiczne.

  • 0.38

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    417 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    9.20%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    57.918 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    8,136 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    29.304 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    1,557 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
aspen_oiled
Nienaoliwiony
aspen_unoiled

Performance

  • Osika amerykańska łatwo poddaje się obróbce, natomiast przy cięciu może pojawiać się efekt nieco zmechaconej powierzchni. Nie rozszczepia się przy wykonywaniu połączeń z użyciem gwoździ. Jest łatwa w toczeniu i piaskowaniu. Łatwo przyjmuje farbę i barwniki, zapewniając wykończenie dobrej jakości, przy czym w wypadku powierzchni zmechaconych należy zachować ostrożność. Osika amerykańska charakteryzuje się kurczliwością niską do umiarkowanej i korzystną stabilizacją wymiarową. Pod względem właściwości obróbczych przypomina inne gatunki uprawianych na całym świecie drzew taksonomicznie zaliczanych do topól.

     
  • Drewno osiki amerykańskiej jest nieodporne na działanie grzybów i niepodatne na środki ochronne.

Main Uses

Ten szybko rosnący gatunek liściasty, powszechnie występujący w całych Stanach Zjednoczonych, jest wykorzystywany w produkcji elementów meblarskich, w szczególności ścianek do szuflad. Drewno osiki amerykańskiej jest również stosowane w produkcji drzwi, elementów stolarskich do wnętrz, profili i ram do obrazów. Zastosowania specjalistyczne obejmują produkcję siedzeń do saun ze względu na niskie przewodzenie ciepła, a także opakowań i pałeczek do żywności ze względu na bezwonność i brak właściwości smakowych. Osika jest również wykorzystywana w przemyśle papierniczym do produkcji celulozy.

Sztukateria
Drzwi
Szafki
American_aspen_small

Lipa amerykańska

American_basswood_big

Forest Distribution

Lipa amerykańska jest pod względem botanicznym spokrewniona z lipą europejską. Drzewa zazwyczaj osiągają znaczną wysokość i obwody. Do cech charakterystycznych należą proste pnie i rzadkie ugałęzienie. Lipa amerykańska występuje na terenie całych Stanów Zjednoczonych w naturalnie rosnących lasach liściastych.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan lipy amerykańskiej obejmuje 210 milionów m3 – 1,4% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych łącznie. Naturalny roczny przyrost lipy amerykańskiej wynosi 3,3 miliona m3. Rocznie wycina się 1,7 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 1,6 miliona m3 rocznie. Roczny przyrost lipy amerykańskiej jest równy objętości wyrębu (lub ją przekracza) we wszystkich stanach, w których występuje.

Material Availability

Lipa amerykańska jest dostępna w stosunkowo ograniczonej ilości w porównaniu do innych gatunków drewna liściastego – zarówno w postaci tarcicy jak i oklein fornirowanych. Rynek oferuje szereg sortymentów tarcicy, od 4/4” (25,4 mm) aż po 16/4” (102 mm) dzięki korzystnym właściwościom związanym ze schnięciem. Tarcica lipy amerykańskiej jest również dostępna w sortymencie specjalnym 9/4” (56 mm), przeznaczonym dla producentów okiennic i żaluzji.

Wood Description

Biel lipy amerykańskiej jest zazwyczaj rozbudowany, o kremowobiałej barwie, przechodzącej w jasno żółtą do czerwonobrązowej barwie twardzieli. Mogą pojawiać się ciemne smugi, nie uznawane za wadę. Różnice pomiędzy bielem a twardzielą są niewielkie i bywają niedostrzegalne. Drewno ma gładką, jednolitą fakturę i niezbyt wyrazisty, prostowłóknisty rysunek słojów. 

Mechanical Properties

Drewno lipy amerykańskiej jest lekkie i miękkie, posiada niskie parametry wytrzymałościowe. Słabo nadaje się do produkcji elementów giętych.

  • 0.37

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    417 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    12.60%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    59.987 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    10,067 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    32.613 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    1,824 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
basswood_oiled
Nienaoliwiony
basswood_unoiled

Performance

  • Drewno lipy amerykańskiej jest podatne na obróbkę, w tym z użyciem narzędzi ręcznych, dzięki czemu doskonale nadaje się do wytwarzania elementów rzeźbionych. Lepiej sprawdza się z użyciem wkrętów niż gwoździ. Drewno jest stosunkowo podatne na klejenie, łatwe w piaskowaniu, barwieniu i polerowaniu, zapewniając piękną, gładką, matowo-jedwabnie błyszczącą powierzchnię wykończenia. Lipa amerykańska schnie szybko przy znikomej kurczliwości. Po wyschnięciu zapewnia odpowiednią stabilność wymiarową.

     
  • Drewno jest nieodporne na działanie grzybów lecz przepuszczalne, co umożliwia stosowanie środków ochronnych.

Main Uses

Ten wyjątkowy gatunek liściasty, występujący w naturalnie rosnących lasach w Stanach Zjednoczonych uważany jest za najlepszy wybór do produkcji żaluzji i okiennic wewnętrznych. Jest szeroko wykorzystywany w produkcji elementów rzeźbionych i toczonych, profili i mebli. Zastosowania specjalistyczne obejmują szablony i instrumenty muzyczne, w szczególności części do pianin.

Sztukateria
Rzeźba
Meble
Instrumenty Muzyczne
Obrócenie
American_basswood_small

Wiśnia amerykańska

American_cherry_big

Forest Distribution

Leśny gatunek wiśni amerykańskiej występuje głównie w północno-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych, w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym. Jest to gatunek odmienny od licznych odmian wiśni i czereśni kwitnących, uprawianych na całym świecie. Wiśnia amerykańska jest gatunkiem pojedynczym. Wiśnie amerykańskie osiągają znaczną wysokość, często w gęstych drzewostanach, głównie w stanach Pensylwania, Nowy Jork, Wirginia oraz Wirginia Zachodnia. Gatunek ten charakteryzuje się względnie krótką rotacją, osiągając pełną dojrzałość wcześniej niż drzewa liściaste. Znaczną część dostępnych obecnie zasobów zawdzięczamy zdolności wiśni amerykańskiej do naturalnej regeneracji po pożarach lasów.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan wiśni amerykańskiej obejmuje 423.6 miliony m3 – 2,9% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych łącznie. Naturalny roczny przyrost wiśni amerykańskiej wynosi 10,3 miliona m3. Rocznie wycina się 4,9 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 5,4 miliona m3. Przyrost roczny wiśni amerykańskiej przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach jej występowania.

Material Availability

  • Wiśnia amerykańska jest szeroko dostępna w postaci oklein fornirowanych i tarcicy we wszystkich specyfikacjach i klasach jakościowych. Dostępność grubszych elementów 10/4” (63 mm) i 12/4” (75 mm) jest ograniczona. Rynek wykazuje tendencję do swoistych cykli popularności czy też mody na ten gatunek, w związku z czym pozorne ograniczenia w dostępności suchej tarcicy wiśniowej zazwyczaj nie odzwierciedlają zasobów faktycznie dostępnych do wyrębu.

     
  • Wiśnię amerykańską można zamawiać według selekcji pod kątem barwy, po obróbce hydrotermicznej z przyciemnionym drewnem bielu lub jako drewno nie poddane temu procesowi. Przykładowo, deski wiśniowe mogą być sprzedawane w formacie 90/50 – co oznacza odpowiednio 90% i minimum 50% zawartości twardzieli po jednej i drugiej stronie deski. Istnieje możliwość składania zamówień według innych specyfikacji. Zaleca się konsultacje z dostawcą.

Wood Description

Twardziel wiśni amerykańskiej występuje w odcieniach od głębokiej czerwieni do czerwono-brązowego i ciemniej pod wpływem promieni słonecznych. Kontrastem jest kremowobiały biel. Wyraźne różnice w barwie twardzieli i bielu można zniwelować w wyniku obróbki hydrotermicznej. Drewno wiśni amerykańskiej charakteryzuje się gładką, jednolitą fakturą i prostowłóknistym usłojeniem. Brązowe plamki rdzeniowe, drobne sęki, małe kieszonki żywiczne i wykwity należą do naturalnych cech wiśni amerykańskiej, a ich występowanie jest zróżnicowane w zależności od regionu.

Mechanical Properties

Wiśnia amerykańska ma średnią gęstość, przy korzystnej podatności na gięcie, średniej wytrzymałości i odporności na obciążenia dynamiczne oraz niskiej sztywności. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności jest podatna na gięcie w wyniku obróbki hydrotermicznej. Drewno wiśni amerykańskiej – twarde i stabilne w stanie suchym – jest bardzo podatne na barwienie, zapewniając doskonałe wykończenie. Wiśnia jest wysoko ceniona jako materiał w produkcji mebli i elementów stolarki do użytku wewnątrz. Jako gatunek stosunkowo miękki, wiśnia amerykańska nadaje się do produkcji podłóg jedynie w pomieszczeniach mało intensywnie użytkowanych (np. sypialnie), lub w obszarach kulturowych wymagających zdjęcia obuwia przed wejściem do domu (np. w Azji).

  • 0.5

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    561 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    9.20%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    84.809 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    10,274 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    49.023 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    4,226 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
cherry_oiled
Nienaoliwiony
cherry_unoiled

Performance

  • Tarcica wiśni amerykańskiej dobrze poddaje się obróbce i toczeniu. Drewno zazwyczaj nie pęka przy wbijaniu gwoździ, dobrze się klei. Znakomicie sprawdza się w rzeźbie i produkcji profili. Wiśnia amerykańska jest niezmiernie podatna na piaskowanie, barwienie i polerowanie, gwarantując gładkie wykończenie wysokiej jakości.

     
  • Twardziel jest odporna na działanie grzybów i umiarkowanie odporna na środki ochronne.

     
  • Należy pamiętać, że twardziel drewna wiśni amerykańskiej może szybko ciemnieć pod wpływem działania światła.

Main Uses

Gatunek ten, uprawiany zgodnie z zasadami gospodarki zrównoważonej w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska, jest ceniony na całym świecie ze względu na ciepłą barwę i wysoką jakość wykończenia. Doskonale sprawdza się w produkcji mebli, w tym szafek oraz wysokojakościowych elementów stolarskich. Jest powszechnie wykorzystywany w produkcji drzwi, paneli, architektonicznych elementów stolarki do użytku wewnątrz, profili, szafek kuchennych oraz podłóg wybranego przeznaczenia. Do zastosowań specjalistycznych należą instrumenty muzyczne i wnętrza jachtów.

Sztukateria
Meble
Instrumenty Muzyczne
Drzwi
Boazeria
Szafki
American_cherry_small

Topola amerykańska

American_cottonwood_big

Forest Distribution

Topola amerykańska jest szybko rosnącym i największym przedstawicielem topoli. Występuje na terenie całych Stanów Zjednoczonych, zazwyczaj w pobliżu zbiorników wodnych. Topola amerykańska może osiągać nawet 8 stóp w obwodzie. Gatunek ten – zwany również w stanach Zjednoczonych topolą białą – nie powinien być mylony z tulipanowcem amerykańskim, zwanym niekiedy topolą żółtą. 

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan topoli amerykańskiej obejmuje 236 milionów m3 – 1,5% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych łącznie. Naturalny roczny przyrost topoli amerykańskiej wynosi 4,3 miliona m3. Rocznie wycina się 1,8 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 2,6 miliona m3. Przyrost roczny topoli amerykańskiej przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach jej występowania z wyjątkiem stanu Maine (gdzie sadzona jest głównie w obszarach miejskich), Nebraski i Teksasu. W niektórych obszarach klimatu półsuchego Stanów Zjednoczonych populacja topoli amerykańskiej spada ze względu na suszę, inwazję gatunków egzotycznych i nadmierne wypalanie.

Material Availability

Topola amerykańska jest dostępna w postaci tarcicy i oklein fornirowanych, natomiast jej oferta według specyfikacji eksportowych może być ograniczona, zależnie od bieżącego popytu eksportowego. Tarcica topoli amerykańskiej jest dostępna głównie u producentów z południa, przede wszystkim w klasach 4/4” (25,4mm) i 5/4” (32 mm). Musi być przetwarzania wkrótce po cięciu, by uniknąć sinizny i pęknięć wzdłuż włókien.   

Wood Description

Topola amerykańska jest gatunkiem drewna porowatego o szorstkiej fakturze. Rysunek usłojenia jest zazwyczaj prostowłóknisty i charakteryzuje się małą ilością wad. Biel ma barwę białą, z możliwymi brązowymi przebarwieniami. Twardziel występuje w odcieniach od jasnożółtego po jasnobrązowy.

Mechanical Properties

Drewno topoli amerykańskiej jest stosunkowo lekkie i miękkie. Jest to gatunek słabo podatny na zginanie i ściskanie, o niskiej odporności na obciążenia mechaniczne. Po wyschnięciu jest bezwonna i nie posiada właściwości smakowych.

  • 0.4

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    449 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    11.30%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    58.608 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    9,466 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    33.854 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    1,913 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
cottonwood_oiled
Nienaoliwiony
cottonwood_unoiled

Performance

  • Topola amerykańska dobrze poddaje się obróbce. Przy cięciu drewna powierzchnia może się zmechacić – konieczne jest zatem korzystanie z bardzo ostrych ostrzy pod właściwym kątem. Poza wymienioną trudnością drewno topoli amerykańskiej umożliwia bezproblemowe wykonywanie połączeń klejonych i z użyciem wkrętów bez rozszczepiania się. Gatunek ten schnie szybko, z pewną tendencją do odkształceń i ze słabą skłonnością do odkształceń w zmiennych warunkach.

     
  • Drewno topoli amerykańskiej jest nieodporne na działanie grzybów. 

Main Uses

Topola amerykańska jest tradycyjnie wykorzystywana w produkcji żaluzji. Drewno sprawdza się również w produkcji mebli, w szczególności reprodukcji i elementów meblarskich. Do innych zastosowań należą elementy stolarki do użytku wewnątrz i profile.

Sztukateria
Meble
Szafki
American_cottonwood_small

Czerwony wiąz amerykański

American_elm_big

Forest Distribution

Czerwony wiąz amerykański odtwarza się naturalnie w niektórych rejonach. Dostępność materiału nie zawsze jest przewidywalna, co prowadzi do okresowej nieregularności dostaw. Mimo, iż czerwony wiąz amerykański jest gatunkiem stosunkowo pospolitym, na charakter surowca w znacznym stopniu mają wpływ warunki glebowe. Drzewa są zazwyczaj niewielkie, często wielopienne.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan wiązu czerwonego amerykańskiego obejmuje 298 milionów m3 – 2,0% drzewostanu lasów liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost wiązu czerwonego amerykańskiego wynosi 5,9 miliona m3; rocznie wycina się 2,5 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 3,14 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny wiązu czerwonego amerykańskiego przekracza objętość rocznej wycinki w większości wiodących stanów, gdzie występuje ten gatunek, z wyjątkiem Ohio. Mimo iż czerwony wiąz amerykański przetrwał grafiozę, pozostaje podatny na tę chorobę, która wywarła istotny wpływ na uprawy i zbiory wiązu w niektórych stanach.

Material Availability

Czerwony wiąz amerykański jest dostępny do komercyjnych zastosowań w bardzo ograniczonej ilości – tarcica piłowana produkowana jest głównie w sortymencie 4/4” (25,4mm) – regularne pozyskiwanie materiału według specyfikacji i klas przeznaczonych na eksport może być zatem utrudnione. Okleiny fornirowane mogą być dostępne u wyspecjalizowanych dostawców.

Wood Description

Rysunek ciasnego usłojenia wiązu czerwonego amerykańskiego może być prostowkłónisty lub mocno splątany. Wiąz ma drewno o szorstkiej fakturze. Wąski pierścień bielu występuje w odcieniach od szarawobiałego po jasnobrązowy, twardziel – od jasno- po ciemnobrązowy. Mechaniczne uszkodzenia spowodowane przez ptaki są w wypadku drewna wiązu dość częste; jest to cecha naturalna, nie uznawana za wadę w świetle Norm Klasyfikacji NHLA.

Mechanical Properties

Drewno wiązu czerwonego amerykańskiego jest umiarkowanie ciężkie, twarde i odporne. Cechuje się wysoką sztywnością i odpornością na wstrząsy, przy doskonałej podatności na gięcie.

  • 0.53

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    593 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    11%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    89.635 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    10,274 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    43.852 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    3,825 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Nienaoliwiony
elm_unoiled

Performance

  • Wiąz stosunkowo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej; zapewnia korzystne efekty wykonywania połączeń z użyciem gwoździ i wkrętów. Jest podatny na klejenie, piaskowanie oraz barwienie i polerowanie, gwarantując odpowiednią jakość wykończenia. Schnie szybko przy znikomej degradacji. Przemieszczenia materiału pracującego są niewielkie.

     
  • Drewno twardzieli wiązu jest nieodporne na działanie grzybów, natomiast poddaje się ono działaniu środków ochronnych.

Main Uses

Czerwony wiąz amerykański – o ile jest dostępny – to atrakcyjny i wysoce pożądany materiał dla producentów mebli i szafek kuchennych. Sprawdza się również w produkcji elementów stolarki do wnętrz, podłóg i paneli.

Stropy
Meble
Boazeria
Szafki
American_elm_small

Ambrowiec amerykański

gum_sap_big

Forest Distribution

Ambrowce amerykańskie to duże drzewa o prostych pniach, występujące licznie w całej południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Na terenie całego kraju można spotkać również inne gatunki z tej rodziny, jednak bez zastosowań komercyjnych.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan ambrowca amerykańskiego obejmuje 714.6 milionów m3 – 4,9% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych łącznie. Naturalny roczny przyrost ambrowca amerykańskiego wynosi 22,9 miliona m3. Rocznie wycina się 11,7 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 11,2 miliona m3. Roczny przyrost ambrowca amerykańskiego jest równy objętości wyrębu (lub ją przekracza) we wszystkich stanach, w których występuje go najwięcej.

Material Availability

Ambrowiec amerykański jest dostępny w postaci tarcicy i okleiny fornirowanej w wielu klasach i specyfikacjach. Zazwyczaj jest sprzedawany pod nazwą „ambrowiec balsamiczny” bez specyfikacji pod kątem barwy. W świetle Norm klasyfikacji NHLA każdy element bez wad musi zawierać (czerwoną) szeroką stronę twardzieli. Dostępność materiału pod kątem barwy (głównie twardzieli) jest znacznie bardziej ograniczona. Tarcica ambrowca amerykańskiego jest dostępna częściej w postaci cieńszych elementów (4/4” i 5/4”), jednak dostępność eksportowa może być bardziej ograniczona.

Wood Description

Drewno ambrowca amerykańskiego ma gładką, jednolitą fakturę i nieregularny, zmiennokierunkowy przebieg włókien, co daje w efekcie bardzo interesujący rysunek usłojenia. Biel ambrowca amerykańskiego jest szeroki o białym kolorze przechodzącym w jasnoróżowy. Twardziel jest czerwonobrązowa z występującymi zazwyczaj ciemniejszymi smugami.

Mechanical Properties

Drewno ambrowca amerykańskiego jest umiarkowanie twarde, sztywne i ciężkie, o ciasnym rysunku usłojenia. Wykazuje słabe właściwości gięcia przy obróbce termicznej.

  • 0.62

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    689 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    13.40%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    114.457 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    13,859 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    56.332 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    5,604 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
gum_sap_oiled
Nienaoliwiony
gum_sap_unoiled

Performance

  • Drewno ambrowca amerykańskiego jest podatne na obróbkę, zarówno z użyciem narzędzi ręcznych jak i maszynowych. Doskonale nadaje się do wykonywania połączeń klejonych oraz z użyciem gwoździ i wkrętów. Jest podatne na barwienie, piaskowanie i polerowanie, dzięki czemu zapewnia doskonałe wykończenie. Ambrowiec amerykański schnie szybko przy silnej tendencji do odkształceń i skręceń. Wskaźnik kurczliwości jest wysoki. Ma tendencję do odkształcania się w zmiennych warunkach.

     
  • Drewno ocenia się jako nieodporne na działanie grzybów. Twardziel jest umiarkowanie odporna na środki ochronne, natomiast biel jest przepuszczalny.

Main Uses

Ambrowiec jest głównie wykorzystywany do produkcji szafek, mebli i elementów meblarskich, drzwi, elementów stolarskich do użytku wewnątrz i profili. Bejcowane drewno ambrowca amerykańskiego może dobrze imitować drewno orzecha lub mahoniowca.

Sztukateria
Meble
Drzwi
Szafki
American_sap_gum_small

Zachodni wiązowiec amerykański

American_hackberry_big

Forest Distribution

Zachodni wiązowiec amerykański toleruje zróżnicowane gatunki gleb, w związku z czym występuje w wielu rejonach Stanów Zjednoczonych, w naturalnie odradzających się lasach (przede wszystkim w stanach środkowych i południowych). Nie należy go mylić z wiązowcem C. tenuifolia, występującym głównie wzdłuż i w pobliżu wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Drzewa są zazwyczaj wysokie i proste, o znacznym obwodzie, pozbawione dolnych gałęzi, zapewniając tarcicę o długości do 70 stóp. 

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan wiązowca zachodniego obejmuje 138 milionów m3 – 1,0% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost wiązowca zachodniego wynosi 4,3 miliona m3. Rocznie wycina się 1,2 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 3,1 miliona m3. Przyrost roczny wiązowca zachodniego znacznie przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach jego występowania.

Material Availability

Dostępność klas eksportowych zachodniego wiązowca amerykańskiego jest bardzo ograniczona – obejmuje cieńsze elementy tarcicy (4/4” i 5/4”), produkowanej głównie na południu Stanów Zjednoczonych. Dostępne są również okleiny fornirowane od dostawców specjalistycznych. 

Wood Description

Drewno zachodniego wiązowca amerykańskiego przypomina drewno jego bliskiego krewnego – wiązu. Mimo, że ciężkie, jest stosunkowo miękkie i niezbyt odporne. Nieregularny rysunek usłojenia bywa prostowłóknisty lub splątany. Zachodni wiązowiec amerykański ma natomiast fakturę gładką i jednolitą. Biel i twardziel dzielą niewielkie różnice. Obie postaci drewna występują w odcieniach od żółtawoszarego po jasnobrązowy na całej powierzchni.

Mechanical Properties

Drewno wiązowca amerykańskiego jest umiarkowanie twarde i ciężkie, o wysokiej odporności na zginanie, słabo sprężyste. Cechuje się wysoką odpornością na obciążenia dynamiczne. Zalicza się do materiałów nadających się do gięcia po obróbce hydrotermicznej.

  • 0.53

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    593 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    13.50%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    76.535 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    8,205 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    37.509 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    3,914 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
hackberry_oiled
Nienaoliwiony
hackberry_unoiled

Performance

  • Zachodni wiązowiec amerykański jest łatwy w obróbce i toczeniu. W jego drewno dość dobrze wbija się gwoździe i wkręty. Zapewnia odpowiednią jakość barwienia i polerowania. Schnie szybko przy znikomej degradacji, natomiast wskaźnik kurczliwości tego gatunku jest wysoki. Drewno wiązowca amerykańskiego jest podatne na odkształcenia. Gatunek jest również podatny na siniznę przed suszeniem i po suszeniu w komorze, w związku z czym tarcica zamawiana w Stanach Zjednoczonych może być poddawana obróbce powierzchni (struganiu) przed wysyłką.

     
  • Drewno zachodniego wiązowca amerykańskiego jest nieodporne na działanie grzybów i umiarkowanie odporne na środków ochronnych.

Main Uses

Zachodni wiązowiec amerykański jest wykorzystywany w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów stolarki do użytku wewnątrz, drzwi i profili. Służy także czasem jako materiał zastępczy dla jesionu.

Sztukateria
Meble
Drzwi
Szafki
Zastąpić Inne Drewno
American_hackberry_small

Hikora amerykańska

American_hickory_big

Forest Distribution

Hikory amerykańskie są ważną grupą gatunkową. Drzewa rosną w naturalnych warunkach lasów w całej wschodniej części Stanów Zjednoczonych – od północy aż po południe. Hikory amerykańskie dzielą się na dwie grupy: bardziej istotne hikory taksonomiczne i orzeszniki rodzące orzeszki pecan. Te ostatnie należą do ważnych gatunków owocujących. Poszczególne osobniki mogą się bardzo różnić wielkością.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan hikory amerykańskiej obejmuje 742,3 milionów m3 – 4,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost hikory wynosi 14,6 miliona m3. Rocznie wycina się 5,9 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 8,6 miliona m3. Przyrost roczny hikory amerykańskiej przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach jej występowania, z wyjątkiem Louisiany.

Material Availability

Sortymenty eksportowe tarcicy hikory amerykańskiej są dostępnie powszechnie, przy czym sprzedaje się je jako materiał mieszany, bez selekcji pod kątem barwy. Klasa FAS NHLA dopuszcza minimalną szerokość 4 cali (101,6 mm). Niższe klasy NHLA (1 i 2 Common) nadają wytwarzanym elementom atrakcyjny, rustykalny wygląd. Tarcica jest zazwyczaj dostępna w cieńszych sortymentach (4/4” i 5/4) – zdarzają się partie elementów grubszych.

Wood Description

Sortymenty eksportowe tarcicy hikory amerykańskiej są dostępnie powszechnie, przy czym sprzedaje się je jako materiał mieszany, bez selekcji pod kątem barwy. Klasa FAS NHLA dopuszcza minimalną szerokość 4 cali (101,6 mm). Niższe klasy NHLA (1 i 2 Common) nadają wytwarzanym elementom atrakcyjny, rustykalny wygląd. Tarcica jest zazwyczaj dostępna w cieńszych sortymentach (4/4” i 5/4) – zdarzają się partie elementów grubszych.

Mechanical Properties

Drewno hikory amerykańskiej jest raczej szorstkie, ciężkie i bardzo twarde. Cechuje się doskonałą wytrzymałością na gięcie po obróbce hydrotermicznej oraz dobrą odpornością na obciążenia dynamiczne.

  • 0.75

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    833 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    14.3%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    138.590 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    15,583 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    63.365 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    N/A

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
hickory_oiled
Nienaoliwiony
hickory_unoiled

Performance

  • Hikora amerykańska jest uważana za trudny materiał pod względem podatności na obróbkę i klejenie i za bardzo trudny w obróbce z użyciem narzędzi ręcznych. Utrzymuje gwoździe i wkręty, lecz ma tendencje do rozszczepiania – zaleca się nawiercanie wstępne. Drewno jest podatne na piaskowanie i polerowanie, zapewniając dobrą jakość wykończenia. Drewno hikory amerykańskiej może być trudne w suszeniu. Charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem kurczliwości, co może wpływać na jego stabilność przy zmiennej wilgotności i w wypadku elementów o większych szerokościach.

     
  • Drewno jest nieodporne na działanie grzybów i oceniane jako umiarkowanie odporne na środki ochronne.

Main Uses

Meble, szafki kuchenne, drabiny, uchwyty do narzędzi, kołki, sprzęt sportowy. Drewno hikory jest tradycyjnie wykorzystywane przez kołodziejów i w produkcji pałeczek perkusyjnych. Odporność hikory amerykańskiej czyni z niej doskonały wybór w produkcji podłóg, w szczególności do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Trzonki pierwszych kijów golfowych wykonywano właśnie z hikory. Specjaliści NHLA ds. klasyfikacji tarcicy nadal korzystają z tradycyjnych elastycznych hikorowych łat mierniczych.

Uchwyty Narzędziowe
Stropy
Meble
Szafki
American_hickory_small

Twardy klon amerykański

American_maple_hard_big

Forest Distribution

Twardy klon amerykański jest gatunkiem rosnącym w chłodnym klimacie; klony można spotkać na całym terytorium Stanów Zjednoczonych w lasach o mieszanym składzie gatunkowym, jednak gatunek ten zdecydowanie preferuje stany północne. Twardy klon różni się zasadniczo od innych gatunków klonów, występujących w różnych rejonach świata. Rośnie często na gęstych stanowiskach, tolerując zróżnicowane klasy gleby. Klon jest również ceniony i uprawiany ze względu na słynny syrop klonowy. Wyręb twardego klonu jest sezonowy (odbywa się jesienią i zimą).

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan twardego klonu amerykańskiego obejmuje 953.7 milionów m3 – 6,6% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost twardego klonu wynosi 19,1 miliona m3; rocznie wycina się 10,2 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 8,8 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny twardego klonu przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach, gdzie występuje ten gatunek. Wyjątkiem jest stan Maine, gdzie wyręb twardego klonu jest znaczny w porównaniu z jego przyrostem, głównie ze względu na zwiększoną wycinkę na potrzeby branży papierniczo-celulozowej i bioenergetycznej; ponadto lasy liściaste zdominowane przez klon są stopniowo wypierane przez lasy iglaste.

Material Availability

  • Twardy klon amerykański jest szeroko dostępny w postaci zróżnicowanych sortymentów i wielkości tarcicy piłowanej oraz forniru. Tarcica jest produkowana regularnie w sortymentach 4/4” do 8/4’”, natomiast dostępność grubszych elementów jest ograniczona.

     
  • Tarcicę sprzedaje się z możliwością selekcji według barwy (białej), za co zwykle pobierana jest dodatkowa opłata. Zamówienia są zazwyczaj składane na podstawie Norm Klasyfikacji NHLA dla sortymentacji barwnej, na przykład na elementy klasy “1 i 2 white”. Zaleca się konsultacje z dostawcami.

Wood Description

  • Biel twardego klonu ma zazwyczaj barwę kremowobiałą; zdarzają się domieszki lekko czerwonawe lub brązowe. Istnieje możliwość doboru białej tarcicy z bielu. Dobór oklein według kolorów jest standardem. Twardziel tego gatunku drewna występuje w różnych odcieniach, od jasnego brązu po czerwonawy ciemny brąz. Kolory mogą być różne w zależności od regionu pochodzenia. Różnice w barwie pomiędzy twardzielą a bielem mogą być nieznaczne – w obu postaciach drewna mogą pojawiać się przebarwienia rdzeniowe, które są cechą naturalną.

     
  • Drewno twardego klonu charakteryzuje się zazwyczaj gładką fakturą i ciasnym, prostowłóknistym rysunkiem usłojenia – natomiast zdarza się drewno o rysunku usłojenia w „esy-floresy”, w zmarszczenia, lub w tak zwane „ptasie oczko”. Drewno tego gatunku ciemnieje z czasem pod wpływem światła.

Mechanical Properties

O właściwościach twardego klonu świadczy sama jego nazwa; jest to gatunek odporny, o korzystnych wskaźnikach wytrzymałości na ściskanie, ścieranie i zużycie, a także podatny na zginanie po obróbce termicznej. Wszystkie powyższe cechy czynią z twardego klonu amerykańskiego odpowiedni wybór dla potrzeb produkcji podłóg, w tym podłóg sportowych, torów do kręgli i blatów roboczych.

  • 0.63

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    705 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    11.90%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    108.941 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    12,618 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    53.988 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    6,450 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
maple_hard_oiled
Nienaoliwiony
maple_hard_unoiled

Performance

  • Tarcica twardego klonu znakomicie poddaje się obróbce, toczeniu i wykańczaniu. Jest odpowiednia do klejenia, strugania, nawiercania i rzeźbienia – natomiast jakość połączeń z użyciem wkrętów i gwoździ jest umiarkowana. Sprawdza się w produkcji profili.  Twardy klon jest podatny na piaskowanie, barwienie i polerowanie, zapewniając gładkie, wysokojakościowe wykończenie.

     
  • Twardziel tego gatunku drewna jest nieodporna (lub odporna w znikomym stopniu) na działanie grzybów, a jednocześnie niepodatna na zabiegi konserwacyjne. Biel drewna jest przepuszczalny.

Main Uses

Twardy klon amerykański jest uprawiany zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i jest certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska. Drewno to jest cenione na całym świecie ze względu na wysoką odporność, subtelną jasną barwę i wysokojakościowe wykończenie. Doskonale nadaje się do produkcji wszystkich typów podłóg, w tym w pomieszczeniach użytkowanych intensywnie np. w budynkach użyteczności publicznej, a także do produkcji mebli, szafek kuchennych i wysokojakościowych elementów stolarki. Drewno twardego klonu jest częstym wyborem producentów blatów stołów i blatów roboczych oraz profili i szafek kuchennych.

Sztukateria
Stropy
Meble
Szafki
Związanych z Żywnością
American_maple_hard_small

Miękki klon amerykański

American_maple_soft_big

Forest Distribution

Miękki klon występuje obficie we wschodniej części Stanów Zjednoczonych w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym; klon czerwony częściej spotykany jest w północno-wschodniej części kraju, a klon srebrzysty – w stanach części centralnej i południowej. Jedna z nazw zwyczajowych może być myląca – technicznie rzecz ujmując, miękki klon wcale nie jest szczególnie miękki. Liczba podgatunków jest znaczna, przy czym wszystkie sprzedaje się pod wspólnym szyldem “miękkiego klonu”. Kilka z nich, w tym klon wielkolistny (Acer macrophyllum) zwany lokalnie klonem wybrzeża pacyficznego, zasiedla północno-zachodnią część Stanów Zjednoczonych, gdzie obowiązują szczególne normy klasyfikacji jakościowej, opracowane z myślą o producentach z tego regionu.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan miękkiego klonu amerykańskiego obejmuje 1,62 miliarda m3 – 11,1% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost miękkiego klonu wynosi 36,4 miliona m3; rocznie wycina się 16,0 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 20,4 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny miękkiego klonu przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach, gdzie występuje ten gatunek drewna.

Material Availability

Miękki klon amerykański jest powszechnie dostępny w postaci tarcicy piłowanej (elementów różnych klas i wielkości), lecz rzadko w postaci forniru. Tarcicę sprzedaje się zazwyczaj bez selekcji pod kątem barwy. Oferta miękkiego klonu pochądzącego z zachodniego wybrzeża obejmuje głównie tarcicę obrzynaną i sortymentowaną według lepszej strony – jest to odstępstwo od standardów opisanych w Normach Klasyfikacji Jakościowej NHLA.

Wood Description

  • Miękki klon amerykański przypomina twardy klon, natomiast paleta jego barw jest znacznie bardziej urozmaicona, szczególnie jeżeli porówna się drewno pochodzące z różnych regionów Stanów Zjednoczonych. Biel miękkiego klonu ma zazwyczaj barwę szarawobiałą, przy czym bywa on również ciemniejszy, z przebarwieniami rdzeniowymi jako cechą naturalną. Twardziel występuje w różnych odcieniach, od jasnego brązu po czerwonawy ciemny brąz. Różnice dzielące biel od twardzieli są wyraźniejsze w porównaniu z twardym klonem amerykańskim.

     
  • Drewno miękkiego klonu ma prostowłóknisty rysunek usłojenia i gładką fakturę; jako że miękki klon rysunkiem usłojenia przypomina wiśnię amerykańską, można go barwić i traktować jako materiał zastępczy dla drewna wiśni.

Mechanical Properties

Miękki klon amerykański charakteryzuje się korzystnymi parametrami wytrzymałości na zginanie i ściskanie przy niskiej sztywności i odporności na wstrząsy. Jest w przybliżeniu 25% mniej twardy niż twardy klon amerykański, w związku z czym nie sprawdza się jako materiał do produkcji podłóg i blatów roboczych.

  • Acer Rubrum

    0.54

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    609 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    10.50%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    92.393 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    9,998 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    45.093 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    4,225 N

    Twardość
  • Acer Macrophyllum

    0.48

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    545 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    9.3%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    73.777 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    11,308 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    41.025 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    3,780 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
maple_soft_oiled
Nienaoliwiony
maple_soft_unoiled

Performance

  • Tarcica miękkiego klonu znakomicie poddaje się obróbce, nawiercaniu, struganiu i wykańczaniu. Zapewnia korzystne efekty toczenia, klejenia, nawiercania i rzeźbienia – natomiast jakość połączeń z użyciem wkrętów i gwoździ jest umiarkowana. Drewno miękkiego klonu sprawdza się w produkcji profili. Miękki klon jest podatny na piaskowanie, barwienie i polerowanie, zapewniając gładkie, wysokojakościowe wykończenie. Poddaje się także zginaniu po obróbce termiczej. Po barwieniu sprawdza się jako materiał zastępczy dla drewna wiśni amerykańskiej. Miękki klon ze względu na swoje właściwości mechaniczne i obróbcze służy także jako substytut dla drewna buku. 

     
  • Drewno miękkiego klonu amerykańskiego jest nieodporne na działanie grzybów, a twardziel jest umiarkowanie podatna na zabiegi konserwacyjne. Biel jest przepuszczalny.

Main Uses

Gatunek ten jest uprawiany zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i jest certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska. Miękki klon amerykański jest właściwym wyborem dla odbiorców nie wymagających drewna szczególnie twardego i wytrzymałego. Miękki klon nadaje się do produkcji mebli, szafek kuchennych i elementów stolarskich, jak również elementów toczonych i profili.

Sztukateria
Meble
Drzwi
Szafki
Obrócenie
American_maple_soft_small

Biały dąb amerykański

American_white_oak_big

Forest Distribution

Biały dąb amerykański występuje wyłącznie na terenie Ameryki Północnej; jest powszechnie spotykany w większej części wschodnich Stanów Zjednoczonych w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym. Podobnie, jak w wypadku czerwonego dębu, istnieją liczne podgatunki, wszystkie zgodne z klasyfikacją białego dębu; tworzą one grupę gatunków najbardziej pospolitych, stanowiących łącznie około 33% drzewostanu amerykańskich lasów liściastych. Drzewa osiągają znaczną wysokość; łatwo je rozpoznać po zaokrąglonych liściach, brązowiejących jesienią. Podobnie jak czerwone dęby, niektóre białe dęby rosną wysoko w górach, inne zaś na nizinach, w związku z czym są urozmaicone pod względem charakterystyki, zależnie od regionu pochodzenia; szczególne różnice dzielą wolniej rosnące północne białe dęby i szybciej rosnące południowe białe dęby. Podobnie, jak czerwony dąb, biały dąb amerykański uznaje się za gatunek szczególnie trwały i odnawialny, zarówno w produkcji na rynek krajowy jak i na eksport.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan amerykańskiego białego dębu obejmuje 2,26 miliarda m3 – 15,5% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost białego dębu wynosi 40,1 miliona m3; rocznie wycina się 20,1 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 20,0 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny białego dębu przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach, gdzie występuje ten gatunek drewna.

Material Availability

Biały dąb amerykański jest w ciągłej sprzedaży w postaci tarcicy piłowanej i forniru, w szerokim asortymencie klas i rozmiarów. Ze względu na wydłużony czas suszenia, nie wszyscy dostawcy oferują grubsze elementy (10/4” i 12/4”) – tarcica tych sortymentów jest jednakże dostępna w ograniczonych ilościach. W rejonach północnych biel jest zazwyczaj mniej rozrośnięty (ze względu na krótszy okres wegetacyjny) niż na południu, gdzie drzewa rosną szybciej, a faktura i rysunek drewna są bardziej otwartosłoiste. Mimo, że istnieje możliwość składania zamówień na biały dąb na podstawie pochodzenia („z północy” i „z południa”), może to prowadzić do nadmiernych uproszczeń różnic wynikających z regionu pochodzenia drewna.

Wood Description

  • Podobnie, jak inne gatunki dębu na całym świecie, drewno białego dębu charakteryzuje się atrakcyjnym rysunkiem usłojenia. Biel ma zazwyczaj odcień białawy do jasnobrązowego, a twardziel – od jasnobrązowego przez brąz do ciemnobrązowego. Różnice dzielące biel i twardziel białego dębu są mniej wyraźne, niż w przypadku czerwonego dębu. Drewno tego gatunku cechuje się zazwyczaj prostowłóknistym rysunkiem usłojenia i fakturą średnią do szorstkiej.

     
  • Drewno charakteryzuje się w rysunku wyrazistymi promieniami rdzeniowymi; jest to cecha wszystkich drzew przynależnych do rodzaju dębów (Quercus) – promienie rdzeniowe są dłuższe w rysunku usłojenia białego dębu, niż czerwonego dębu, sam rysunek jest zatem bardziej wyrazisty. Drewno twardzieli nie jest porowate, dzięki czemu nadaje się do produkcji beczek do wina i zastosowań zewnętrznych.

Mechanical Properties

Biały dąb amerykański charakteryzuje się zazwyczaj doskonałymi ogólnymi parametrami wytrzymałości w porównaniu do masy; dlatego jest to gatunek preferowany w zastosowaniach konstrukcyjnych. Drewno białego dębu jest twarde i stosunkowo ciężkie, o korzystnej wytrzymałości na zginanie i ściskanie przy niskiej sztywności. Przeprowadzone w Europie badania strukturalne potwierdzają, że naturalna wytrzymałość włókna jest wyższa w wypadku białego dębu niż dębu europejskiego. Jest to również gatunek o doskonałej podatności na zginanie po obróbce termicznej. Biały dąb – twardy, stabilny wymiarowo w stanie suchym i łatwy w wykańczaniu i barwieniu – jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli i podłóg, w szczególności na rynkach eksportowych. 

Aby dowiedzieć się więcej o mechanicznych właściwościach białego dębu amerykańskiego, zapoznaj się z całym przewodnikiem.

  • 0.68

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    769 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    12,273 MPa

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    104.804 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    12,273 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    51.299 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    6,049 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
oak_white_oiled
Nienaoliwiony
oak_white_unoiled

Performance

  • Biały dąb łatwo poddaje się obróbce, zapewniając odpowiednią jakość połączeń wykonywanych z użyciem gwoździ i wkrętów; jednak zaleca się nawiercanie wstępne. Jest podatny na klejenie (zaleca się domieszkę podkładu w wypadku klejenia strukturalnego), barwienie i polerowanie, gwarantując wysokojakościowe wykończenie. Drewno wymaga powolnego i starannego suszenia, aby uniknąć degradacji. Wskaźniki kurczliwości promieniowej i stycznej są różne, w związku z czym drewno może wykazywać skłonności do przemieszczania się przy pracy w warunkach wysokiej wilgotności. Biały dąb ma znakomite parametry podatności na wiercenie i wykończenie.

     
  • Twardziel jest odporna na działanie grzybów i niepodatna na zabiegi konserwacyjne.

Main Uses

Biały dąb amerykański, uprawiany zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska, jest gatunkiem o kluczowym znaczeniu na wielu rynkach eksportowych. Jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji mebli, podłóg, drzwi, architektonicznych elementów stolarskich, profili i szafek kuchennych. Służy również wybranym zastosowaniom, w tym specjalistycznym w branży budowlanej; jest np. wykorzystywany do produkcji konstrukcyjnych klejonych belek laminowanych.

Sztukateria
Stropy
Meble
Drzwi
Szafki
Belki Klejone
American_white_oak_small

Orzesznik amerykański

American_pecan_big

Forest Distribution

Orzesznik amerykański występuje w warunkach naturalnych w południowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, głównie w dolinie Missisipi. Należy do ważnych gatunków owocujących. Poszczególne osobniki mogą się bardzo różnić wielkością.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan orzesznika obejmuje 46,8 milionów m3 – 0,3% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost orzesznika wynosi 0,931 miliona m3. Rocznie wycina się 0,355 miliona m3, a przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 0,576 miliona m3. Przyrost roczny orzesznika amerykańskiego przekracza znacznie objętość rocznej wycinki we wszystkich wiodących stanach jego występowania: Arkansas, Kansas, Louisianie i Mississippi.

Material Availability

Sortymenty eksportowe tarcicy orzesznika amerykańskiego są dostępnie powszechnie, przy czym sprzedaje się je jako materiał mieszany, bez selekcji pod kątem barwy. Klasa FAS NHLA dopuszcza minimalną szerokość 4 cali (101,6 mm). Niższe klasy NHLA (1 i 2 Common) nadają wytwarzanym elementom atrakcyjny, rustykalny wygląd. Tarcica jest zazwyczaj dostępna w cieńszych sortymentach (4/4” i 5/4) – zdarzają się partie elementów grubszych.

Wood Description

Ze względu na przynależność do urozmaiconej grupy drzew, drewno orzesznika amerykańskiego jest ogromnie zróżnicowane pod względem barwy, rysunku usłojenia i wyglądu. Ma gładką fakturę, rysunek usłojenia jest zazwyczaj prostowłóknisty, lecz może być falisty lub nieregularny. Biel ma barwę białą z domieszką brązu. Twardziel występuje w różnorodnych odcieniach – od bladobrązowego przez żółtobrązowy aż po całkiem ciemny. Ciemnofioletowe wykwity mineralne są naturalną cechą hikory. Częste są także mechaniczne uszkodzenia przez ptaki i nie uznaje się ich za wadę.

Mechanical Properties

Drewno orzesznika amerykańskiego jest raczej szorstkie, ciężkie i bardzo twarde. Cechuje się doskonałą wytrzymałością na gięcie po obróbce hydrotermicznej oraz dobrą odpornością na obciążenia dynamiczne.

  • 0.66

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    737 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    N/A

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    94.462 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    11,928 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    54.126 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    8,095 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
pecan_oiled
Nienaoliwiony
pecan_unoiled

Performance

  • Orzesznik amerykański uznaje się za drewno podatne na obróbkę mechaniczną – podobnie jak hikorę – lecz za niepodatne na klejenie. Jest bardzo trudne w obróbce z użyciem narzędzi ręcznych. Utrzymuje gwoździe i wkręty, lecz ma tendencje do rozszczepiania: zaleca się nawiercanie wstępne. Drewno jest podatne na piaskowanie, barwienie i polerowanie, zapewniając dobrą jakość wykończenia. Drewno orzesznika jest łatwe w suszeniu, lecz charakteryzuje się stosunkowo wysokim wskaźnikiem kurczliwości.

     
  • Drewno jest nieodporne na działanie grzybów i oceniane jako umiarkowanie odporne na środki ochronne.

Main Uses

Meble, szafki kuchenne, szczeble drabin, uchwyty narzędzi, kołki, sprzęt sportowy, a szczególnie kije do hokeja ze względu na wysoką elastyczność.

Uchwyty Narzędziowe
Meble
Szafki
American_pecan_small

Sasafras amerykański

American_sassafras_big

Forest Distribution

W północnej części Stanów Zjednoczonych sasafras nie osiąga znacznej wysokości i ma tendencję do tworzenia skupisk wokół drzew macierzystych. Gatunek ten jest spotykany we wschodniej, środkowej i południowej części Stanów Zjednoczonych (obszar występowania sięga Teksasu) w naturalnie rosnących lasach liściastych, na glebach zróżnicowanych pod względem typu.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan sasafrasu obejmuje 45 milionów m3, stanowiąc zaledwie 0,3% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost sasafrasu wynosi 527.000 m3; rocznie wycina się 480.000 m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 47.000 m3 rocznie.

Material Availability

Dostępność tarcicy sasafrasu amerykańskiego jest ograniczona pod względem częstotliwości i ilości produkcji. Tarcica jest dostarczana głównie przez przedsiębiorców z południowych stanów. W celu uzyskania informacji na temat sortymentów dostępnych w ofercie eksportowej należy skontaktować się z dostawcami. Istnieje również możliwość złożenia zamówienia na fornir u wyspecjalizowanych dostawców.

Wood Description

Twardziel sasafrasu ma barwę od blado- po ciemnobrązową, natomiast zdarza się domieszka złotawych odcieni. Drewno sasafrasu jest lekkie i elastyczne. Rysunek usłojenia może być prostowłóknisty lub splątany – często bywa falisty, dając efekt niezmiernie atrakcyjnego wzoru w „esy-floresy”. Drewno może mieć fakturę szorstką lub stosunkowo gładką, lekko spopielałym wyglądem przypominając kasztanowiec.

Mechanical Properties

Drewno sasafrasu charakteryzuje się średnią twardością i odpornością na wstrząsy przy jednoczesnej niskiej sztywności. Ma korzystne parametry podatności na zginanie i łatwo poddaje się obróbce na tokarce.

  • 0.42

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    497Kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    8.2%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    62.055 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    7,722 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    32.820 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    2,802 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
sassafras_oiled
Nienaoliwiony
sassafras_unoiled

Performance

  • Sasafras jest stosunkowo łatwy w obróbce, natomiast narzędzia muszą być ostre. Wymaga nawiercania wstępnego dla potrzeb wykonywania połączeń z użyciem gwoździ. Wkręty utrzymują się prawidłowo. Drewno sasafrasu jest wysoce podatne na klejenie, barwienie I polerowanie, przy właściwym postępowaniu zapewniając wykończenie wysokiej jakości. Sasafras wymaga szczególnej ostrożności w procesie suszenia ze względu na wyraźną tendencję do pęknięć i odkształceń. Cechuje się umiarkowanym wskaźnikiem kurczliwości; przemieszczenia należą do rzadkości.

     
  • Drewno sasafrasu jest odporne na działanie grzybów i umiarkowanie podatne na zabiegi konserwacyjne.

Main Uses

Rosnący w naturalnych lasach Stanów Zjednoczonych sasafras znakomicie nadaje się do produkcji elementów ściśle związanych z aromatycznymi właściwościami materiału, w tym wybranych mebli.

Meble
American_sassafras_small

Platan amerykański

American_sycamore_big

Forest Distribution

Platany amerykańskie są zwykle potężne – należą do największych północnoamerykańskich gatunków liściastych, spotykanych na całym obszarze wschodnich i środkowych Stanów Zjednoczonych w naturalnych lasach liściastych. Inne podgatunki platanów amerykańskich – niewykorzystywanych komercyjnie – występują w Kalifornii i Arizonie.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan platanu amerykańskiego obejmuje 145.5 milionów m3
1% ogólnej liczby gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych. Naturalny roczny przyrost platanu amerykańskiego wynosi 4,0 miliona m3; rocznie wycina się 1,22 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 2,78 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny platanu amerykańskiego przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich stanach, gdzie występuje ten gatunek.

Material Availability

Dostępność tarcicy platanu amerykańskiego jest ograniczona. Dostarczają ją głównie przedsiębiorcy z południowych stanów, przy czym łatwiej pozyskuje się elementy cieńsze (4/4” i 5/4”). W celu uzyskania informacji na temat sortymentów dostępnych w ofercie eksportowej należy skontaktować się z dostawcami. Forniry są dostępne u wyspecjalizowanych dostawców.

Wood Description

Drewno platanu amerykańskiego występuje w szerokiej palecie barw. Biel może mieć odcień od białego po jasnożółty; twardziel – od jasnobrązowego po ciemny brąz. Drewno platanu cechuje się gładką fakturą o spoistym i wyraźnym rysunku usłojenia z charakterystycznymi przebarwieniami.

Mechanical Properties

Platan amerykański ma drewno o umiarkowanej masie, twardości, sztywności i odporności na wstrząsy, ciężkie i odporne. Wykazuje wysoką podatność na zginanie i obróbkę na tokarce.

  • 0.49

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    545 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    11.40%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    68.950 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    9,791 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    37.095 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    3,425 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
sycamore_oiled
Nienaoliwiony
sycamore_unoiled

Performance

  • Platan amerykański jest łatwy w obróbce mechanicznej, przy czym zaleca się użycie końcówek szybkotnących, by uniknąć rozwarstwień. Drewno platanu jest odporne na pęknięcia w poprzek włókien dzięki spójnemu usłojeniu. Jest podatne na klejenie, barwienie i polerowanie, przy właściwym postępowaniu zapewniając wykończenie wysokiej jakości. Platan schnie szybko, z tendencją do odkształceń. Wskaźnik kurczliwości jest ograniczony, przy znikomych przemieszczeniach elementów pracujących.

     
  • Drewno platanu amerykańskiego jest nieodporne na działanie grzybów i przepuszczalne, dzięki czemu podatne na zabiegi konserwacyjne.

Main Uses

Platan amerykański rosnący w naturalnych lasach Stanów Zjednoczonych uważa się za idealny materiał do produkcji elementów stolarskich i mebli, jak również profili, elementów stolarskich do wnętrz i paneli fornirowanych. Zastosowania specjalistyczne obejmują pieńki rzeźnicze.

Sztukateria
Meble
Szafki
Panele Fornirowane
Związanych z Żywnością
American_sycamore_small

Tulipanowiec amerykański

American_tulipwood_big

Forest Distribution

Tulipanowiec występuje wyłącznie w Ameryce Północnej; rośnie obficie w większości wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym. Jest to gatunek pojedynczy, nie przynależny do rodzaju topól (Populus). Należy do magnoliowatych, przewyższających jakością wiele pozornie zbliżonych gatunków. Drzewa osiągają gigantyczne rozmiary; są łatwo rozpoznawalne dzięki kwiatom przypominającym tulipany, którym zawdzięczają nazwę. Tulipanowiec rośnie wzdłuż całego pasa wschodniej części Stanów Zjednoczonych; należy do najtrwalszych i najbardziej odnawialnych gatunków drzew liściastych w Stanach Zjednoczonych.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan tulipanowca amerykańskiego obejmuje 1,12 miliarda m3 – 7,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost tulipanowca amerykańskiego wynosi 34,6 miliona m3; rocznie wycina się 12,8 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 21,8 miliona m3 rocznie. Przyrost roczny tulipanowca amerykańskiego przekracza objętość rocznej wycinki we wszystkich stanach, gdzie występuje ten gatunek.

Material Availability

Tulipanowiec amerykański jest w ciągłej sprzedaży w postaci tarcicy i forniru, w szerokiej gamie klas i wymiarów (4/4” do 16/4”), dzięki korzystnym parametrom tempa i efektów suszenia. Wydajność średniej jakości elementów z tulipanowca amerykańskiego wolnego od sęków może być wyższa od wydajności innych gatunków komercyjnych. Tulipanowiec jest wykorzystywany do produkcji sklejki, przy ograniczonej dostępności dekoracyjnych oklein fornirowanych. Biel jest źródłem często preferowanego drewna bielszego w odcieniu; twardziel charakteryzuje się zazwyczaj bogatszą różnorodnością barw. Niezależnie od powyższego, wykorzystanie niesortowanej tarcicy z tulipanowca we wszystkich odcieniach jest coraz bardziej powszechne, w szczególności na rynku europejskim. Tulipanowiec jest sprzedawany na rynku krajowym pod szyldem „topoli” i bywa tak czasami określany w ofercie eksportowej – nie należy natomiast go mylić z topolą chińską ani też z gatunkami topól typowymi dla kontynentu europejskiego.

Wood Description

Rysunek usłojenia tulipanowca amerykańskiego jest mniej charakterystyczny niż w wypadku jesionu i dębu – pomimo nieco ciemniejszej barwy przywodzi na myśl klon. Biel i twardziel tulipanowca różnią się zasadniczo: biel ma charakterystyczną, kremowobiałą barwę, natomiast twardziel występuje w wielu odcieniach – od bladożółtej lub brązowej po zieleń, a nawet fiolet. Drewno ciemnieje z upływem czasu pod wpływem działania promieni ultrafioletowych – zieleń przechodzi w brąz. Drewno tulipanowca amerykańskiego ma prostowłóknisty rysunek usłojenia i fakturę od średniej po w pełni gładką.

Mechanical Properties

Tulipanowiec charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami związanymi z wytrzymałością w stosunku do masy, co czyni z niego znakomity wybór dla zastosowań konstrukcyjnych, takich jak klejone belki laminowane i elementy z drewna klejonego warstwowo. Drewno tulipanowca cechuje się stosunkowo niską gęstością, przy jednoczesnej wysokiej wytrzymałości na zginanie, odporności na wstrząsy i korzystnej sztywności (i mniej korzystnych parametrach wytrzymałości na ściskanie i twardości). Drewno jest umiarkowanie podatne na zginanie po obróbce termicznej oraz niezmiernie stabilne wymiarowo po wysuszeniu, o ile nie zostanie umieszczone w warunkach wysokiej wilgotności. Łatwe w wykończeniu i barwieniu, doskonale nadaje się do produkcji mebli i elementów stolarskich.

Aby dowiedzieć się więcej o mechanicznych właściwościach topoli amerykańskiej, zapoznaj się z całym przewodnikiem.

  • 0.42

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    449 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    9.80%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    69.640 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    10,894 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    38.198 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    2,402 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony
American_tulipwood_oiled
Nienaoliwiony
American_tulipwood_unoiled

Performance

  • Tarcica tulipanowca amerykańskiego jest łatwa w obróbce (struganiu, toczeniu, klejeniu, wykonywaniu połączeń z użyciem wkrętów – zaleca się nawiercanie wstępne). Materiał ma tendencję do pękania w poprzek włókien po użyciu gwoździ. Drewno tulipanowca amerykańskiego łatwo się barwi i poleruje do wysokojakościowego wykończenia. Materiał może być podatny na przemieszczenia w warunkach wysokiej wilgotności.

     
  • Tulipanowiec amerykański nie jest odporny na działanie grzybów. Twardziel może być podatna na zabiegi konserwacyjne; biel jest przepuszczalny. Ogólnie uważa się, że tulipanowiec amerykański może być podatny na konserwację z zastosowaniem nowoczesnych metod, w szczególności obróbki termicznej (do której jest szczególnie przystosowany).

Main Uses

Tulipanowiec amerykański, uprawiany zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki w naturalnych warunkach lasów Ameryki Północnej i certyfikowany według najwyższych standardów ochrony środowiska, ma kluczowe znaczenie na wielu rynkach eksportowych. Jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji mebli, drzwi, paneli, architektonicznych elementów stolarskich, profili i szafek kuchennych. Sprawdza się również w branży budowlanej – a zastosowania specjalistyczne obejmują elementy rzeźbione.

Sztukateria
Rzeźba
Meble
Drzwi
Boazeria
Szafki
Belki Klejone
Drewno Klejone Krzyżowo
American_tulipwood_small

Czarny orzech amerykański

American_walnut_big

Forest Distribution

Czarny orzech amerykański rośnie obficie we wszystkich rejonach wschodnich Stanów Zjednoczonych, w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym i na plantacjach. Występuje głównie w centralnej części Stanów Zjednoczonych – natomiast można go spotkać na terenie całego kraju, od Teksasu po wschodnie wybrzeże. Czarny orzech amerykański należy do niewielu gatunków sadzonych sztucznie i występujących oraz odradzających się w warunkach naturalnych. Drzewa osiągają stosunkowo znaczną wysokość; są zazwyczaj proste i słabo ugałęzione w dolnej części pnia.

PRZYROST GATUNKU

Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan czarnego orzecha amerykańskiego obejmuje 137.8 miliona m3 – 0,9% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost orzecha amerykańskiego wynosi 4,8 miliona m3; rocznie wycina się 1,9 miliona m3. Przyrost netto (z uwzględnieniem wyrębu) wzrasta o 2,9 miliony m3 rocznie. Roczny przyrost czarnego orzecha amerykańskiego przekracza wyręb we wszystkich stanach, gdzie występuje ten gatunek, z wyjątkiem Michigan.

Material Availability

Oferta czarnego orzecha amerykańskiego obejmuje tarcicę piłowaną i fornir. Tarcica jest zwykle sprzedawana nie będąc poddaną obróbce termicznej i jest niesortowana według barwy. Producenci specjalistyczni mogą oferować orzech po obróbce termicznej – celem jest przyciemnienie bielu, a tym samym ograniczenie różnic kolorystycznych występujących w drewnie. W ostatnich latach odnotowano gwałtowny wzrost zapotrzebowania na ten gatunek. Normy Klasyfikacji Jakościowej NHLA zmodyfikowano dla potrzeb czarnego orzecha amerykańskiego, dopuszczając mniejsze sortymenty i mniejsze wymiary elementów wolnych od wad; dla bielu nie obowiązują żadne ograniczenia. Zaleca się konsultacje z dostawcami.

Wood Description

  • Biel orzecha amerykańskiego ma barwę kremowobiałą; twardziel występuje w odcieniach od jasnego brązu po ciemny brąz czekoladowy, co pogłębia różnice kolorystyczne. Na twardzieli mogą pojawiać się ciemniejsze (w tym fioletowe) smugi. Drewno czarnego orzecha amerykańskiego ma zazwyczaj rysunek prostowłóknisty, chociaż zdarzają się odstępstwa w postaci rysunku falistego, tworzącego charakterystyczne dla orzecha atrakcyjne wzory, pożądane przez projektantów.

     
  • Czarny orzech amerykański różni się zasadniczo od orzecha europejskiego, który ma zdecydowanie jaśniejszą barwę.

Mechanical Properties

Czarny orzech amerykański jest gatunkiem odpornym i twardym, o umiarkowanej gęstości. Charakteryzuje się średnimi parametrami wytrzymałości na zginanie i ściskanie, niską sztywnością i korzystnym wskaźnikiem zginania po obróbce termicznej.

  • 0.55

    Ciężar właściwy (12% M.C.)

    609 kg/m3

    Średni ciężar (12% M.C.)

    10.20%

    Średni skurcz objętości (wytrzymałość do 6% M.C.)

    100.677 MPa

    Wytrzymałość materiału na zginanie

    11,584 MPa

    Moduł sprężystości podłużnej

    52.264 MPa

    Wytrzymałość na ściskanie (równolegle do ziarna)

    4,492 N

    Twardość

Oiled / Un-Oiled Appearance

Naoliwiony