• Lords warner stand_american white oak_AHEC populous ARUP
  • Lords warner stand_american white oak_AHEC populous ARUP

Biały dąb amerykański

Biały dąb amerykański należy do najbardziej popularnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego na rynkach eksportowych. Biały dąb amerykański występuje wyłącznie na terenie Ameryki Północnej; jest powszechnie spotykany w większej części wschodnich Stanów Zjednoczonych w lasach liściastych o mieszanym składzie gatunkowym. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan amerykańskiego białego dębu obejmuje 2,08 miliarda m3 – 15,7% drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost białego dębu wynosi 39,6 miliona m3; rocznie wycina się 20,9 miliona m3. Biel ma zazwyczaj odcień białawy do jasnobrązowego, a twardziel – od jasnobrązowego przez brąz do ciemnobrązowego. Różnice dzielące biel i twardziel białego dębu są mniej wyraźne, niż w przypadku czerwonego dębu. Drewno tego gatunku cechuje się zazwyczaj prostowłóknistym rysunkiem usłojenia i fakturą średnią do szorstkiej. Biały dąb amerykański charakteryzuje się zazwyczaj doskonałymi ogólnymi parametrami wytrzymałości w porównaniu do masy; dlatego jest to gatunek preferowany w zastosowaniach konstrukcyjnych.

American white oak

DREWNO KLEJONE WARSTWOWO

Drewno Klejone Warstwowo (Glulam) to rodzaj belki kompozytowej produkowanej z połączonych ze sobą warstw drewna, często metodą wczepów i z użyciem wodoodpornych klejów. Włókna poszczególnych warstw biegną równolegle do belki. Ten materiał kompozytowy może być wykorzystywany jako belki proste lub do tworzenia elementów zakrzywionych. 

Belka drewniana glulam jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała niż podobnych rozmiarów belka z litego drewna. Jest bardziej wytrzymała niż stal o tej samej wadze. Tradycyjnie, aby uzyskać pewien stopień wytrzymałości, belki glulam wykonane są z niedrogiego miękkiego drewna. W przypadku niewielkiej grubości belki, która musi odznaczać się większą wytrzymałością, drewno twarde przynosi więcej korzyści przy produkcji materiału.

Drewno Klejone Warstwowo (Glulam) otwiera nowe możliwości zastosowania kompozytów drewnianych w budownictwie i podnosi strukturalną wartość drewna.

Glulam beams