• Mit-Mat-Mama-Store_American-Ash_Acreditar-Adrà-Goula-(2)_carousel.jpg
  • Mit-Mat-Mama-Store_American-Ash_Acreditar-Adrà-Goula-(3)_carousel.jpg
  • Mit-Mat-Mama-Store_American-Ash_Acreditar-Adrà-Goula-(7)_carousel.jpg

Mit Mat Mama

Román Izquierdo Bouldstridge zaprojektował minimalistyczny, rozświetlony dziennym światłem sklep Mit Mat Mama w Barcelonie wykorzystując jesion amerykański.

Architektowi Románowi Izquierdo Bouldstridge’owi powierzono zaprojektowanie przestrzeni sklepu z artykułami dla kobiet w ciąży Mit Mat Mama w barcelońskiej dzielnicy Eixample w Hiszpanii. Główną ideą było stworzenie klimatycznego wnętrza, gdzie sprzedawane produkty i elementy architektoniczne połączą się w harmonijną całość z roślinami i naturalnym światłem.

Przy wejściu do sklepu pod drzewkiem cytrynowym stoją dwa manekiny, a za nimi ustawiono kilka drabin z jesionu amerykańskiego i spiralne schody. Drabiny są głównym elementem wystroju, narzucając rytm i wyznaczając pionowy podział wnętrza. Ustawione na końcu duże lustro skutecznie powiększa postrzeganą przestrzeń. Białe stalowe pręty i różnorodne rośliny rozmieszczone w całym sklepie nadają wnętrzu dynamiczny charakter i tworzą szerokie możliwości adaptacji. 

Pierwszym założeniem projektu było ustawienie stanowisk kasowych, przebieralni, toalety i magazynu w jednej linii, aby maksymalnie zwiększyć powierzchnię wystawową. Do magazynu prowadzą spiralne schody z białej stali, które, oglądane od strony wejścia, przypominają rzeźbę. Dzięki temu powstała wysoka na cztery metry otwarta przestrzeń, pełna światła i powietrza, która jest dostępna wprost z ulicy. W ten sposób cały sklep stał się otwartą witryną. Kilka drewnianych ławek ustawionych przed wejściem dodatkowo podkreśla otwarty charakter instalacji. Zachęcając klientów do wejścia, włączają także ulicę do przestrzeni sklepu.

Druga koncepcja projektu zakładała stworzenie modułowego systemu, który, uwzględniając ograniczony budżet i ramy czasowe na wykonanie, będzie realizował wszystkie niezbędne potrzeby. Główną strukturę tworzą dwa rzędy drabin z jesionu amerykańskiego, ustawione prostopadle do ulicy. Na szczeblach drabin opierają się pręty z białej stali i białe drewniane deski. 

W zależności od wysokości, na jakiej się znajdują, pełnią one różne funkcje: deski umieszczone na wysokości 40 cm służą jako ławki, a te położone 80 cm nad podłogą wykorzystywane są jako stanowiska kasowe. Na stalowych prętach umieszczonych na wysokości 160 cm znajdują się wieszaki z ubraniami, natomiast pręty znajdujące się na poziomie 2 metrów pełnią funkcję karniszy, na których zawisły kurtyny zasłaniające przymierzalnie. Pręty położone jeszcze wyżej podtrzymują rośliny doniczkowe i elementy oświetlenia. Ten elastyczny system umożliwia dowolne modyfikowanie położenia prętów i desek bez konieczności wprowadzania zmian w pierwotnej koncepcji wnętrza.

Architekt: Román Izquierdo Bouldstridge

Gatunek drewna: jesion amerykański

Zdjęcia: Adrià Goula