• nana-Salt-Works_Mikel-Landa_Ash_Spain_3_carousel.jpg
    • Añana Salt Valley Visitors Centre

      For the team at the Landa-Ochandiano workshop in Spain, American ash was the natural choice for a building which stands as a testament to one of Spain's oldest industries - salt production. Opened in October 2008, the simple design of the Visitors' Centre at the Añana Salt Valley, in the province of Álava, combines old and new elements and the aesthetical appeal and flexibility of American ash made this species the perfect choice.

AHEC HAKKINDA

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) 25 yılı aşkın bir süredir, uluslararası kereste tanıtımı konusunda vitrinde yer almış ve A.B.D. sertağaçları için seçkin ve yaratıcı bir marka yaratmayı başarmıştır. AHEC'in küresel programı dahilindeki etkinlikler, Amerikan sertağaçlarının geleceğini garanti altına almanın yanı sıra, bu sürdürülebilir materyallerin performansını ve estetik potansiyelini göstererek, değerli yaratıcı ilham ve teknik tavsiyeler sunmaktadır.

Washington DC ve altı denizaşırı şubesiyle, stratejik olarak büyük öneme sahip sertağaç pazarlarında faaliyet gösteren AHEC, dünya çapında beşten fazla ülkede kar amacı gütmeyen bir program yürütmektedir. Tüm programlar ABD sertağaç endüstrisinin ve ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) bağlı Yurtdışı Tarım Bürosu ‘nun (FAS) ortak çabasıyla koordine edilmektedir. AHEC, Amerikan sertağaç ürünlerine karşı dünya çapında artan talebi karşılamak için gerekli rekabet üstünlüğünü üyelerine kazandırmayı hedefler. 

AHEC, hiçbir sertağaç şirketinin ya da kuruluşunun tek başlarına ürünlerini dünya çapında tanıtamayacağının farkındadır. Bir yandan potansiyel yabancı alıcılara Amerikan sertağaç ürünleriyle ilgili bizzat eğitim verirken, diğer yandan her bir kritik uluslararası pazar trendini takip edemeyeceğinin de idrakindedir ancak, AHEC’in bünyesinde birleşenler, bunu yapabilirler.

AMERİKAN SERTAĞAÇ ENDÜSTRİSİ

Temsil ettiğimiz ihracat endüstrisi, halen aile mülkiyetinde olan, ya kereste fabrikaları, ahşap kaplama üreticileri, kalıplama ve döşemeciler, konsantrasyon alanlarına sahip tüccarlar veya fırınlar ya da bunların kombinasyonları olan birçok şirketten oluşur. Bu endüstri, meşe, akçaağaç, dişbudak, lale ağacı, kiraz, kızılağaç ve ceviz gibi daha önemli hacme sahip ağaçlar olmak üzere, piyasada satılan 20'den fazla türdeki sertağaç türünü 50 civarındaki ülkeye, konteynerler aracılığıyla ihraç etmektedir. Kerestenin NHLA standardlarına ve sınıfların detaylarına göre üretilip ihraç edilmesine dair çizimler sitede bulunmaktadır. Ahşap kaplama üreticileri, müşteri ihtiyacına göre kendi sınıflarını belirleme eğilimindedirler ve bu tasarımlar panel, mobilya ve destek olarak gruplanırlar. AHEC, ihracat pazarlarındaki sertağaç endüstrisine bir ses olmuştur ve işine bağlı Amerikan sertağaç ihracatçılarını ve en büyük Amerikan sertağaç ürün ticareti birliklerini temsil eder. Burada sertağaç kereste, ahşap kaplama ve diğer ürünleri tedarik eden tüm AHEC üyelerinin bir listesi bulunmaktadır.

Özel sertağaç ihracatçıları ve üreticileri Amerikan kesim keresteyi ve ahşap malzemesini hacmen doğrudan ABD'den satın alırlar. Bu şirketler, sonrasında hammaddenin bölgesel dağıtımını üstlenebilir veya mimarlar ve tasarımcıların tanımlayabildikleri veya son tüketiciler tarafından tüketilebilen bileşenler ya da bitmiş ürünler üretebilir. Bölgesel ticaret birlikleri, federasyonları ve teknik ahşap kuruluşları Amerikan sertağaç ticareti ve üretiminde şirketlere yerel pazar erişimi sağlayabilirler.  Bu site bazı en belirgin Avrupa kuruluşlarını listelemektedir.

YAPTIĞIMIZ İŞLER

Programımız teknik bilgi, network kurma yardımı yaratıcı ortaklıklar, ev sahipliği yapılan ve desteklenen etkinlikler ve küresel halkla ilişkiler kampanyalarını içeren geniş yelpazedeki faaliyetler aracılığıyla eğitici, bilgilendirici ve ilham vericidir. Misyonumuz Amerikan sertağaçları için yeni fırsatlar yaratmak ve tüm dünyada erişimi olanlar ile kullanıcılara kullandıkları kereste ile ilgili bilgilendirilmiş bir seçim yapma teşvikini sağlar. Bu site, mevcut olan birçok sertağaç türüne dair AHEC'in özel projeleri, filmleri, sürdürülebilirlik profilleri, tür rehberi, değerlendirme standartları, durum çalışmaları ve örnekler halindeki bilgiyi sunmaktadır. Bu da önemli bir yorum ve piyasa haberi kaynağını oluşturur. En son projelerimizle ilgili güncel bilgilere ulaşmak istiyorsanız, haber bültenimize üye olabilirsiniz. AHEC olarak mimarlık ve tasarım stüdyolarının yanı sıra ahşap sektörüne de teknik atölye dersleri vermekteyiz ve siz de şirketinizi bu eğitimlerden faydalandırmak niyetindeyseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Washington DC ve altı denizaşırı şubesiyle, stratejik olarak büyük öneme sahip sertağaç pazarlarında faaliyet gösteren AHEC, dünya çapında beşten fazla ülkede kar amacı gütmeyen bir program yürütmektedir. Tüm programlar ABD sertağaç endüstrisinin ve ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) bağlı Yurtdışı Tarım Bürosu‘nun (FAS) ortak çabasıyla koordine edilmektedir. AHEC, Amerikan sertağaç ürünlerine karşı dünya çapında artan talebi karşılamak için gerekli rekabet üstünlüğünü üyelerine kazandırmayı hedefler.