• Invisible-Store_Cherry_Maple_Studio_Petr-Krejci-Photography-05_carousel.jpg
  • INVISIBLE STORE OF HAPPINESS

   Bu enstalasyon eşsiz bir deney olmanın yanı sıra, Amerikan yumuşak akçaağacının çok yönlülüğünü ve özelliklerini sınamak adına heykeltraş ve mobilyacı arasındaki işbirliğinin bir örneğidir.

 • Petr-Krejci-Photography_166_carousel.jpg
  • ENJOY

   Sebastian Cox, bu kelimeyi Clerkenwell, Londra'da işlevsel bir bank olarak hayata geçirmek için, teknoloji uzmanı Monotype'dan tipografi ve Amerikan yumuşak akçaağacını kullanmıştır.

Amerikan yumuşak akçaağacı

Kuzey Amerika sertağaç ormanlarında doğal olarak yetişen yumuşak akçaağaç, sert akçaağaca benzeyip darbe sertliğinde hafiften daha yumuşak olan, en verimli ve sürdürülebilir türlerden biridir.

Latince ismi

Acer rubrum, Acer saccharinum

Diğer Adlar

Kızıl akçaağaç, Gümüş akçaağaç

American_maple_soft_big

Amerikan yumuşak akçaağaçları, kuzeydoğuda daha çok kızıl akçaağaç, orta ve güney eyaletlerde gümüş akçaağaç yoğunluklu olmak üzere, doğu ABD'nin karışık sertağaç ormanlarında yaygın olarak yetişmektedir. Yumuşak akçaağaç teknik olarak o kadar da yumuş olmadığından, ismi yanıltıcı olabilir. Hepsi yumuşak akçaağaç olarak satılan çok sayıda alt türü bulunmaktadır. Pasifik kıyısı/büyük yapraklı akçaağaç (Acer macrophyllum) dahil olmak üzere birkaç tür, belirli sınıflandırma kurallarının geçerli olduğu Amerika'nın kuzeybatısında yaygındır.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verileri, yetişen Amerikan yumuşak akçaağaç stoğunun 1,62 milyar m3, yani yetişen toplam ABD sertağaç stoğunun %11,1'sine denk olduğunu gösteriyor. Amerikan yumuşak akçaağacı yılda 36,4 milyon m3 büyürken, yıllık hasat 16,0 milyon m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 20,4 milyon m3 artmaktadır. ABD yumuşak akçaağaçlarının büyümesi, başlıca üretim yapan tüm eyaletlerde hasatı aşmaktadır.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island