• WorkshopOfDreams_MARTA-BENNEDETTA-1_carousel.jpg
    • FAMILY OF TABLES

      Workshop of Dreams (Rüyalar Atölyesi), etkileyici yeteneklere sahip ve farklı kültürel alanlardan gelen İspanya'nın en heyecan verici dört mimar ve tasarımcısını bir araya getiriyor. Martha Thorne ve Benedetta Tagliabue, Amerikan sakız ve diğer Amerikan sertağaç türlerini kullanarak Family of Tables eserini ortaya çıkarmak için bir araya gelmiştir.

Amerikan sığlası

Amerikan sığlası, çoğunlukla azımsanıp, Doğu ve özellikle Güneydoğu ABD boyunca sürdürülebilir biçimde yetişen önemli ve kapsamlı bir sert ağaç  grubudur. Avustralya sığlası (Eucalypt) ile karıştırılmamalıdır.

Latince ismi

Liquidambar styraciflua

Diğer Adlar

Kızaran amber, sığla ağacı

gum_sap_big

Amerikan sığla ağaçları, Güneydoğu ABD genelinde düz gövdeli ve geniş çapta olup, yaygın olarak yetişmektedir. ABD'de genelinde yaygın olarak yetişen bir kaç tane daha ticari olmayan sığla türü de mevcuttur.

ORMAN BÜYÜMESİ

Orman Envanteri Analizi (FIA) verilerine göre, ABD'de büyüyen sığla ağacı stoğu 714.6 milyon m3'tür, yani yetişen toplam Amerikan sertağaç stoğunun %4,9'ini oluşturur. Amerikan sığlası yıllık 22,9 milyon m3 yetişirken, yıllık toplanan sığla ağacı miktarı 11.7 milyon m3'e ulaşmaktadır. Net hacim (hasattan sonra elde edilen), her yıl 11,2 milyon m3 artmaktadır. Amerikan sığla ağacı artışı başlıca üretim yapan eyaletlerin çoğunda hasat miktarını aşmakta ya da paralelinde seyretmektedir.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island