• The-Smile_Alison-Brooks_Tulipwood_UK_design_carousel_01.jpg
  • The-Smile_Alison-Brooks_Tulipwood_UK_design_carousel_02.jpg
  • The-Smile_Alison-Brooks_Tulipwood_UK_design_carousel_03.jpg
  • The-Smile_Alison-Brooks_Tulipwood_UK_design_carousel_04.jpg
  • The-Smile_Alison-Brooks_Tulipwood_UK_design_carousel_05.jpg

PROCES PROJEKTOWY

Projekt „The Smile” to kolejna odsłona badań nad tulipanowcem amerykańskim klejonym warstwowo, a przy okazji także przykład użycia drewna do celów konstrukcyjnych. Wykorzystując właściwości strukturalne tulipanowca amerykańskiego, Alison Brooks postanowiła zaprojektować rodzaj tunelu wygiętego na obu końcach i wytrzymałego tak, jak tunele wykonane ze stali. Ze środkowego punktu tunel unosi się do góry w obu kierunkach. 

Alison Brooks pracowała już z drewnem klejonym, ale nigdy wcześniej nie miała okazji tworzyć projektów z wykorzystaniem drewna klejonego warstwowo. Nawet gdy próbowała zastosować ten surowiec w swojej pracy, zwykle nie pozwalały na to ograniczenia akustyczne. „Tulipanowiec jest lekkim gatunkiem drewna, co jest bardzo pomocne. Ma charakter i piękne usłojenie” – powiedziała architekt. 

Andrew Lawrence, ekspert ds. drewna z firmy Arup, widzi ogromny potencjał paneli CLT z tulipanowca amerykańskiego. „Są trzy powody, dla których jest prawdziwy boom na drewno w budownictwie. Jeden z nich to obróbka CNC, drugi to wynalezienie drewna klejonego warstwowo (CLT), a trzeci to wprowadzenie niedrogich wkrętów samogwintujących” – powiedział Andrew Lawrence. 

„Ten projekt jest wyjątkowy, ponieważ łączy wszystkie trzy wspomniane przeze mnie innowacje. Cały jest wykonany z paneli z drewna klejonego warstwowo. Do niemal wszystkich łączeń użyto wkrętów samogwintujących. Dodatkowo projekt w 100% opiera się na maszynach CNC” – dodał Andrew Lawrence. 

Drewno iglaste zawsze będzie podstawą konstrukcji z drewna, ale jego zdaniem tam, gdzie niezbędna jest wytrzymałość i aspekt wizualny, najlepiej sprawdzą się właśnie panele z drewna liściastego klejonego warstwowo.