• Environmental-profile_carousel_image.jpg

WYSOKI UDZIAŁ ZRÓWNOWAŻONEGO SUROWCA DREWNIANEGO

Wysoki udział zrównoważonego surowca drewnianego w krześle Natural Born ma przełożenie na bardzo silny profil środowiskowy wykonanego na zamówienie mebla. Ponad 96% masy krzesła to czerwony dąb amerykański, najobficiej występujący gatunek drewna liściastego na kontynencie północnoamerykańskim, którego wolumen sięga ok. 2,5 mld metrów sześciennych, co stanowi 18% całkowitych zasobów drewna liściastego w USA. Roczny wolumen czerwonego dębu w amerykańskich lasach wynosi średnio 55 mln metrów sześciennych, z których jedynie 34 mln podlega wycince. Oznacza to, że corocznie stan zalesienia tym gatunkiem amerykańskich lasów zwiększa się netto o 21 mln metrów sześciennych. Wystarczy niewielki ułamek sekundy, aby amerykańskie lasy odtworzyły ilość surowca zużytą do produkcji krzesła Natural Born.

LCA-3_square_thumbnail.jpg

BARDZO NISKI ŚLAD WĘGLOWY

Ślad węglowy krzesła Natural Born wykonanego z czerwonego dębu amerykańskiego jest niezwykle niski dla tak wysoce jakościowego produktu, którego żywotność szacowana jest na długie lata. Przy ekwiwalencie CO2 wynoszącym 9,84 kg, ślad węglowy krzesła jest mniej więcej taki sam jak przejechanie odcinka niespełna 100 km zwykłym europejskim samochodem, a także równy emisji CO2 wytwarzanej przez typowego Europejczyka w okresie 12 godzin.

Emisję na poziomie ekwiwalentu CO2 równym 20 kg we wszystkich procesach związanych z produkcją i transportem czerwonego dębu amerykańskiego z terenu USA, dostawą innych materiałów, jak również produkcją na terenie Polski rekompensuje ekwiwalent wynoszący 9,4 kg CO2, jaki został zmagazynowany w gotowym produkcie, a także dodatkowe 0,8 kg CO2 związane ze spaleniem ścinków drewnianych w zakładzie produkcyjnym w Polsce.

Mimo niskiego wpływu środowiskowego na innych etapach cyklu życia, produkcja w Polsce posiada znaczący udział całkowitego wpływu środowiskowego. Są one w dużej mierze związane z użyciem frezarki CNC zasilanej energią elektryczną pochodzącą z polskiej sieci elektroenergetycznej, która w 85% opiera się na paliwach kopalnych. Działania mające na celu zwiększenie udziału energii pochodzących ze źródeł odnawialnych (takich jak energia słoneczna) w zapewnieniu zasilania na potrzeby procesu produkcji miałyby pozytywny wpływ środowiskowy na tym etapie cyklu życia.

CA-2_square_thumbnail.jpg

ŚLAD WĘGLOWY CZERWONEGO DĘBU AMERYKAŃSKIEGO = ZNACZĄCO KORZYSTNIEJSZY NIŻ NEUTRALNY

W punkcie dostawy do polskiego zakładu drewno czerwonego dębu amerykańskiego charakteryzowało się śladem węglowym korzystniejszym niż neutralny. Suma emisji związanych z dostawą 6,84 kg czerwonego dębu amerykańskiego niezbędnego do wykonania jednego krzesła wyniosła 5,5 kg CO2, co prawie dwukrotnie rekompensuje ilość ekwiwalentu CO2 na poziomie 10,4 kg, jaki został zmagazynowany w surowcu podczas wzrostu drzewa w lesie.

Powyższe potwierdza, że na ślad węglowy produktów wykonanych z drewna większy wpływ ma ilość i źródła energii użyte podczas produkcji niż sam transport. Dzieje się tak także w przypadku dłuższych i bardziej złożonych dróg transportu. W przypadku krzesła Natural Born, amerykański surowiec drewniany musiał przebyć drogę 1400 km samochodem ciężarowym na terenie USA (zakładając transport z geograficznie centralnego punktu wyrębu czerwonego dębu do tartaku i instalacji suszącej, a stamtąd do Norfolk, jednego z największych portów eksportujących czerwony dąb amerykański ze wschodniego wybrzeża USA), po czym 6500 km na pokładzie kontenerowca do Antwerpii, kolejne 100 km samochodem ciężarowym do dystrybutora w Belgii, aż wreszcie kolejne 1500 km transportem kołowym do producenta w Warszawie.

Mimo to, poziom emisji związanych z transportem drewna do produkcji jednego krzesła nie przekroczył 3,15 kg ekwiwalentu CO2, co jest wartością znacząco niższą niż emisja na poziomie 14,1 kg ekwiwalentu CO2 związana z wykorzystaniem energii elektrycznej na terenie Polski podczas produkcji.

W odniesieniu do produktów drewnianych suszenie drewna w piecu może często być znaczącym czynnikiem przekładającym się na poziom emisji, nawet większym niż transport, co wynika z ilości czasu, jaki jest niezbędny do wysuszenia. W tym wypadku jednak zastosowanie cieńszego drewna, które szybciej schnie, stanowiło stosunkowo niewielki czynnik wpływający na całościowy ślad węglowy. 

LCA_square_thumbnail.jpg