• Hartmann-Beelan_American-gum-(5)_carousel.jpg
  • Hartmann-Beelan_American-gum-(1)_carousel.jpg
  • Hartmann-Beelan_American-gum-(2)_carousel.jpg
  • Hartmann-Beelan_American-gum-(8)_carousel.jpg
  • Hartmann-Beelan_American-gum-(3)_carousel.jpg

Seria mebli Cando z wytwórni Hartmann Beelen

zastosowań.

Przez wiele lat twardziel ambrowca była bardzo poszukiwanym surowcem do wytwarzania wysokiej klasy mebli, szaf i drzwi, a także dekoracyjnego forniru. Dawniej łączyło się ją zazwyczaj z orzechem i mahoniem, ale współcześnie, ze względu na swoją wyjątkową urodę, występuje samodzielnie. Świetnie nadaje się na dekoracyjną sklejkę. Natomiast biel ambrowca amerykańskiego ma o wiele więcej zastosowań. Używa się go na wszystkich etapach produkcji sklejki, od dekoracyjnych wierzchów do wewnętrznych warstw. W produkcji mebli pokojowych i kuchennych służy do wykonywania wszystkich elementów, takich jak boki i plecy szaf, spody szuflad i tyły luster. Ponieważ ambrowiec ma podobny rysunek słojów na całej długości pnia, jest zdecydowanie lepszym surowcem do produkcji okładzin, drzwi i listew niż inne gatunki drewna. Jeśli okładziny ścienne powinny mieć jednolity wzór, ambrowiec ze swoim stałym usłojeniem jest idealnym wyborem.

Podobnie jak twardziel ambrowca, drewno bielu także jest używane do produkcji mebli. Ze względu na możliwości wykończenia, jakie oferuje, jest doskonałą alternatywą dla wiśni i orzecha. Bielu ambrowca używa się też do produkcji forniru, profili drewnianych, kołków, uchwytów pieczątek i szczotek, do szaf i drzwi, do biurek, regałów sklepowych, zabawek, uchwytów i wyposażenia kuchni, a także do zastosowań przemysłowych, takich jak produkcja palet, skrzynek i podkładów kolejowych. Inną wyjątkową właściwością bielu ambrowca jest to, że łagodnie rezonuje, dlatego jest doskonałym materiałem na szafki RTV i kina domowego, oraz na obudowę organów i pianin. Można go wykończyć zarówno w imitacji plastiku jak i droższych gatunków drewna.

Hartmann Beelen, jedna z największych fabryk meblowych w Niemczech, wykorzystała ambrowiec amerykański w swojej nowej serii mebli Cando. Na serię składają się efektowne, nowoczesne regały i zestawy wykończone satynowym lakierem w odcieniach orzecha i mokki. Firma jest znana z doskonałej jakości rzemiosła i wykorzystywania naturalnych materiałów wykończeniowych, dlatego stawia bardzo wysokie wymagania co do koloru i rysunku słojów drewna. Bernhard Hartmann mówi: „Używamy drewna posortowanego kolorystycznie, z minimum 30-50% zawartością twardzieli po jednej stronie. Naszym celem jest uzyskanie doskonałej jakości materiału, projektu i wykonania. To wszystko można znaleźć w naszej nowej serii meblowej Cando, która już cieszy się dużym uznaniem wśród klientów.” Hasłem promującym nowe meble jest „idealna synteza”. To określenie świetnie podsumowuje połączenie wytrzymałego, łatwego w obróbce amerykańskiego drewna liściastego z doskonałym stylem i rzemiosłem, z których słynie firma Hartmann Beelen. Właśnie dzięki tej kombinacji powstała wyjątkowa seria nowoczesnych mebli Cando.

Projektant: Hartmann Beelen

Gatunek drewna: ambrowiec amerykański