• Castellon-Auditorium_Carlos-Ferrater_Maple_2_carousel.jpg
  • Castellon-Auditorium_Carlos-Ferrater_Maple_3_carousel.jpg
  • Castellon-Auditorium_Carlos-Ferrater_Maple_4_carousel.jpg
  • Castellon-Auditorium_Carlos-Ferrater_Maple_6_carousel.jpg
  • Castellon-Auditorium_Carlos-Ferrater_Maple_8_carousel.jpg

Centrum muzyczne w Castellón

Muzykę i drewno łączą wieki wspólnej historii. Ale ta trwająca do dzisiaj więź nie dotyczy tylko wytwarzania instrumentów. Drewno jest także często wykorzystywane do kreowania przestrzeni, gdzie możemy doświadczyć muzyki.

Coraz więcej pracowni architektonicznych odkrywa potencjał drewna liściastego, doceniając jego urodę, ale też elastyczność i właściwości akustyczne. Drewno liściaste ze strefy umiarkowanej oferuje wyrazisty i ciekawy rysunek słojów, szeroką paletę odcieni i dobre parametry w zakresie ochrony środowiska. Ponieważ amerykańskie drewno liściaste występuje w handlu w największym wyborze gatunków, zrozumiała staje się jego popularność w Europie, której wyznacznikiem mogą być najnowsze realizacje znanych architektów. Renzo Piano wykorzystał wiśnię amerykańską w projekcie  rzymskiego audytorium, podczas gdy pracownia Foster&Partners zdecydowała się na jesion amerykański w swoim projekcie Sage Music Centre w Gateshead w Wielkiej Brytanii. Firma Allies i Morrison użyła białego dębu amerykańskiego do budowy teatru i audytorium w Queens College w Cambridge, a francuski architekt Claude Vasconi wybrał barwiony klon amerykański do projektu wnętrza teatru Velizy w Paryżu.

Jeden z najważniejszych hiszpańskich architektów, Carlos Ferrater, także wybrał klon amerykański do nowego audytorium i sali konferencyjnej w Castellón w Walencji. Ten duży projekt, finansowany ze środków publicznych i otwarty dla odwiedzających w 2004 roku, umiejętnie łączy w sobie elegancję i funkcjonalność.

Kluczową rolę w projekcie odgrywa światło i przestrzeń, a także synergia pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Zewnętrzna struktura, wykończona białym zbrojonym betonem, kontrastuje z ciepłym wnętrzem, wykończonym szarym kamieniem i jasnym drewnem klonu amerykańskiego. Dzięki szeregowi paneli dachowych ze szkła przestrzeń w budynku skąpana jest w promieniach słońca. Jasny klon jest dominującym motywem łączącym pomieszczenia; można go znaleźć w foyer, w małej sali muzycznej, w sali widowiskowej oraz w głównej sali koncertowej, mogącej pomieścić ponad 1200 widzów.  Ściany z profilowanej płyty wiórowej o właściwościach dźwiękochłonnych są pokryte dekoracyjnym fornirem z klonu, a sufity – panelami z klonowej sklejki. Wszystkie drewniane powierzchnie zabezpieczono przeciwogniową powłoką ochronną M1.

Stolarka z drewna liściastego jest także ważnym elementem wystroju w pomieszczeniach biurowych, bibliotece i kafeterii. W tych pomieszczeniach użyto  litego klonu i okleiny do wykończenia drzwi wewnętrznych, schodów i paneli ściennych.

Architekt: Carlos Ferrater

Gatunek drewna: klon amerykański