Pekan

Amerikan pekan cevizi ve hikori çok geniş bir ailenin iki farklı türü olmasına rağmen, kütük formunda birbirinden ayırt edilemez, dolayısıyla bıçkıhanelerde birlikte işlenip karışık halde satılırlar.

Latince ismi

Carya spp.

Diğer Adlar

May be referred to as pecan hickory

American_pecan_big

Pekan ağaçları güneydoğu ABD'de doğal olarak yetişip, yoğunluklu olarak Mississipi vadisinde kümelenmişlerdir. Önemli bir meyve ağacıdır ve boyutları muazzam ölçülerde değişiklik gösterir.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verilerine göre, yetişen Amerikan pekan ağacı stoğu 46.8 milyon m3'tür, yani yetişen toplam Amerikan sertağaç stoğunun %0,3'ünü oluşturmaktadır. Amerikan pekan ağacının yıllık büyümesi 931,000 m3 iken, yapılan yıllık hasat 355,000 m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 576,000 m3 artmaktadır. ABD pekan büyüme oranı, Arkansas, Kansas, Louisiana ve Mississippi olmak üzere başlıca üretim yapan dört eyalette hasat oranını aşar.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina