Hikori

Amerikan hikori ve pekan çok geniş bir ailenin iki farklı türü olmasına rağmen, kütük formunda birbirinden ayırt edilemez, dolayısıyla bıçkıhanelerde birlikte işlenip karışık halde satılırlar.

Latince ismi

Carya spp

Diğer Adlar

Amerikan ceviz ağacı, Güneyde çoğunlukla pekan veya pikin cevizi olarak bilinmektedir

American_hickory_big

Hikori ağaçları, önemli bir gruptur ve Doğu ABD boyunca kuzeyden güneye doğal olarak yetişmektedir. Daha önemli bir tür olan gerçek hikori ağaçları ve pikin cevizi veren meyve ağaçları olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Ağaçlar arasında boyut açısından devasa farklar bulunur.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verilerine göre, ABD'de yetişen hikori stoğu 742,3 milyon m3'tür ki bu yetişen toplam ABD sertağaç stoğunun %4,7'ünü meydana getirmektedir. Amerikan hikori ağacı yıllık büyüme oranı yıllık 14,6 milyon m3 iken, yıllık elde edilen hasat 5,9 milyon m3'e tekabül eder. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 8,6 milyon m3 artmaktadır. ABD hikori büyüme oranı, Louisiana dışında başlıca üretim yapan tüm eyaletlerde hasat oranını aşmaktadır.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina