Amerikan kayın ağacı

Kayın ağacı, meşe ve kestane ağaçlarını da içine alan Kuzey Amerika'nın doğal sertağaç ormanlarının ağaçlandırma karışımı olan devasa Fagaceae familyasının önemli bir türüdür, fakat ticareti yaygın değildir.

Latince ismi

Fagus grandifolia

Diğer Adlar

Yok

American_Beech_big.jpg

Amerikan kayın ağaçları, doğu ABD boyunca uzanan karışık sertağaç ormanlarında yaygın olarak yetişir, fakat Doğu Eyaletleri'nin merkezi bölgelerinde daha yoğundur. Amerikan kayın ağacı, Avrupa kayın ağacından farklıdır, çünkü daha az uzayıp genelde daha yamuk gelişirler ve yaşları arttıkça çoklu sapları sıklıkla geliştirirler.

ORMAN BÜYÜMESİ

Orman Envanteri Analizi (FIA) verilerine göre, ABD'de büyüyen kayın ağacı stoğu 348 milyon m3'tür, yani yetişen toplam Amerikan sert ağaç stoğunun %2,6'sını meydana getirmektedir. ABD kayın ağacı yıllık 4,5 milyon m3 büyürken, yıllık toplanan ağaç miktarı 3,8 milyon m3'e ulaşmaktadır. Net hacim (hasattan sonra elde edilen), her yıl 0,7 milyon m3 artmaktadır. 

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina