Amerikan kavak

Doğu Amerika kavağı, gerçek kavak türlerinden biridir, fakat başarılı bir şekilde kullanımı uzmanlık gerektirir.

Latince ismi

Populus deltoides

Diğer Adlar

Doğu kavağı, kavak ağacı

American_cottonwood_big

Doğu Amerika kavak ağaçları hızlı büyür ve bu türe özgü en büyük ağaçlar olmalarının yanında, ABD genelinde yetişip, normal olarak suyla ilişkilendirilirler. Çapları 8 fite kadar çıkabilir. Kavak, akçakavak olarak da bilinir ve ABD'de yellow poplar olarak bilinen lale ağacı ile karıştırılmamalıdır.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verilerine göre, yetişen Amerikan kavak ağacı stoğu 236 milyon m3'tür, yani yetişen toplam Amerikan sertağaçlarının %1.5'sini oluşturur. Amerikan kavak ağacı yıllık 4,3 milyon m3 büyürken, yıllık hasat miktarı 1,8 milyon m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 2,6 milyon m3 artmaktadır. ABD kavak ağacı büyüme oranı, (ağaçların genelde şehirsel alanlarda dikili olduğu) Maine, Nebraska ve Texas dışında başlıca üretim yapan eyaletlerin hepsinde hasat oranını geçmektedir. Kavak ağacı sayısı, kuraklık, egzotik türlerin işgali ve aşırı otlama sonucu ABD'nin bazı yarı-kurak alanlarında azalmaktadır. 

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina