Amerikan ıhlamur ağacı

Amerikan ıhlamur ağacı, krem rengiyle, makineyle işlenme kabiliyetiyle ve hatasız bir şekilde ince kesimlere ayrılabilme özelliğiyle bilinen, oyma işlemi için yüksek kalitede bir odundur.

Latince ismi

Tilia americana

Diğer Adlar

linden

American_basswood_big

Amerikan ıhlamuru, Avrupa'da bulunan ıhlamur ağacının botanik olarak akrabasıdır. Ağaçlar genelde boy ve çap bakımından geniştir ve çoğunlukla düz gövde yapısına ve az dala sahiplerdir. Ihlamur, ABD'de yetişen doğal sertağaç ormanlarında bulunmaktadır.

ORMAN BÜYÜMESİ

Orman Envanter Analizi (FIA) verilerine göre, ABD'de yetişen ıhlamur stoğu 210 milyon m3 olup, yetişen toplam sertağaç stoğunun %1,4'ini meydana getirmektedir. Amerikan ıhlamur ağacı yıllık 3,3 milyon m3 büyürken, yıl başına düşen hasat miktarı 1,7 milyon m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen), her yıl 1,6 milyon m3 artmaktadır. Başlıca üretiminin yapıldığı tüm eyaletlerde, Amerikan ıhlamur büyümesi, hasadı aşar ya da hasatla dengededir.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina