Amerikan çınar ağacı

Amerikan çınarı, botanik açıdan farklı olan Avrupalı kuzeni Acer pseudoplatnus ile karıştırılabilen birkaç ağaç türünden biridir.

Latince ismi

Platanus occidentalis

Diğer Adlar

Amerikan çınarı

American_sycamore_big

Amerikan çınar ağaçları genelde Kuzey Amerika'da yetişen en geniş sertağaç türlerinden biri olmanın yanı sıra, doğu ve iç Amerika'da doğal sertağaç ormanları halinde yetişir. Birkaç diğer Amerikan çınar ağacı türü, Kaliforniya ve Arizona eyaletinde yetişmektedir fakat ticaretleri yaygın değildir.

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verilerine göre, (Kaliforniya ve Arizona dışında) ABD'de yetişen çınar stoğu 147 milyon m3'tür, bu da yetişen toplam Amerikan sertağaç stoğunun %1'inden azına tekabül eder. Amerikan çınar ağaçlarının yıllık büyümesi 4,0 milyon m3 iken, yıllık toplanan ağaç 1.24 milyon m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 2,76 milyon m3 artmaktadır. ABD'deki çınar büyüme oranı, tüm tedarikçi eyaletlerde yapılan hasadı aşmaktadır.

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina