• Wish-List_Jones_The-Hole-Chair_Petr-Krejci-Photography-(67)_carousel.jpg
  • A SEAT IN HUMAN FORM

   AHEC tarafından başlatılan The Wish List (Dilek Listesi) projesi kapsamında tasarım dünyasının on öncü ismi, gelişmekte olan tasarımcılardan seçilen on kişiyi, daima istedikleri nesneyi yaratmaları için görevlendirdiler. A Seat in Human Form (İnsan Formunda Bir Koltuk) adlı tasarım, Allen Jones'un dileğiydi. Lola Lely tarafından, Amerikan sert akçaağacı kullanılarak tasarlanmış ve yapılmıştır.

 • Stem carousel
  • Stem

   One of the nine designs for Connected, a project that explores how creatives and craftsmen have adapted their practices with the onset COVID-19. 

 • GALERIE-DE-LUNETTES-_maple_COPYRIGHT-SIMON-DEPREZ_NDC-(3)_carousel.jpg
  • GALERIE DE LUNETTES

   Amerikan sert akçaağacı, netliği, rengi ve eşit dağılan halkalarından dolayı, Fransa’nın Paris şehrinde bulunan La Galerie de Lunettes'in iç yerleşim düzeninde kullanılmak üzere Dumazeret La Falisse mimarları tarafından belirlenmiştir.

 • Hunters'-Roots_Kitayama-K-Architects_American-hard-maple-(2)_carousel.jpg
  • HUNTERS’ ROOTS CAFÉ

   Mimar Kei Kitayama, Avustralya’nın Melbourne şehrinde bulunan bu kafenin iç yerleşim düzeninde kullanılmak üzere, düzgün ağaç damarları ve sağlamlığından dolayı Amerikan sert akçaağacını seçmiştir.

Amerikan sert akçaağaç

Sert akçaağaç, Kuzey Amerika'nın sert ağaç ormanlarında doğal olarak yetişip, muazzam renkleri, sertliği, sağlam lifleri ve son kalitesiyle dünya çapında bilinir.

Latince ismi

Acer saccharum, Acer nigrum

Diğer Adlar

İsfendan, akçaağaç

American_maple_hard_big

Amerikan sert akçaağaç soğuk iklim seven bir tür olmasına rağmen, ABD'deki karışık sertağaç ormanlarında yetişir fakat daha çok kuzey eyaletlerde yaygındır. Bu tür, dünyadaki diğer akçaağaç türlerinden oldukça farklıdır. Ağaçları, bir çok toprak çeşidinde yoğun diziler halinde bulunur ve ünlü akçaağaç şurubu için de toplanmaktadır. Ağaçlar mevsimsel olarak hasat edilir (sonbahar ve kış).

ORMAN BÜYÜMESİ

FIA verilerine göre, yetişen Amerikan sert akçaağaç stoğu 953.7 milyon m3'tür, yani yetişen toplam Amerikan sertağaç stoğunun %6,6'sine tekabül eder. Amerikan sert akçaağacı yıllık 19,1 milyon m3 yetişirken, toplam hasat yıllık 10,2 milyon m3'tür. Net hacim (hasattan sonra elde edilen) her yıl, 8,8 milyon m3 artmaktadır. Amerikan sert akçaağaç büyüme oranı, Maine dışında başlıca üretim yapan tüm eyaletlerde hasat oranınını aşar. Maine'de, akçaağaç hasat oranı büyüme ile orantılı olarak yüksektir, bunun asıl nedeni kağıt yapımı i.in aşırı derecede hamur odunu ve biyoenerji kaynaklarının toplanmasının yanı sıra, akçaağacın baskın olduğu sert ağaç ormanlarının yerini yumuşak ağaç orman türlerinin almasıdır.  

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island