Amerikan huş ağacı

Latince ismi

Betula alleghaniensis

Diğer Adlar

Yok

American_yellow_birch

Amerikan huş ağacı, geniş tür topluluklarından biri olmasının yanı sıra, yüksek yağış alan yerlerde yetişen, geniş dağılımıyla ve sürdürülebilirliğiyle bulunduğu ağaç grubu içinde ticari anlamda en iyi ağaç türüdür.

Amerikan huş ağaçları, akçaağaç gibi daha baskın türler tarafından çevresi sarılabilen bu öncül türler arasında genelde çok büyük bir alan kaplamazlar. Kesinlikle bir kuzey, soğuk iklim ağacı olan huş ağacı, orta boyda bir çapa sahiptir ve orta boyda ebatları bulunur. Daha büyük ağaçlar seyrek olarak da yetişebilirler.

ORMAN BÜYÜMESİ

Orman Envanteri Analizi (FIA) verilerine göre, ABD'de büyüyen huş ağacı stoğu 541 milyon m3'tür, yani yetişen toplam Amerikan sertağaç stoğunun %3,7'ini meydana getirmektedir. ABD huş ağacı yıllık 7,09 milyon m3 büyürken, yıllık toplanan ağaç miktarı 4,8 milyon m3'e ulaşmaktadır. Net hacim (hasattan sonra elde edilen), her yıl 2,28 milyon m3 artmaktadır. ABD huş ağacı artışı, Maine, New Hampshire, New York, Pennsylvania ve Vermont gibi başlıca üretim yapan eyaletlerin çoğunda hasat miktarını aşmaktadır. Beyaz huş ağacı ile karıştırılmamalıdır.   

Alabama Arkansas Arizona California Colorado Connecticut District of Columbia Delaware Florida Georgia Iowa Idaho Illinois Indiana Kansas Kentucky Louisiana Massachusetts Maryland Maine Michigan Minnesota Missouri Mississippi Montana North Carolina North Dakota Nebraska New Hampshire New Jersey New Mexico Nevada New York Ohio Oklahoma Oregon Pennsylvania Rhode Island South Carolina