• Gray's-Inn_IMA-Architects_TMT-Ash_3_carousel.jpg
  • Gray's-Inn_IMA-Architects_TMT-Ash_1_carousel.jpg
  • Gray's-Inn_IMA-Architects_TMT-Ash_2_carousel.jpg

Gray's Inn Road

Odnowiony taras budynku 200 Gray’s Inn Road został wykonany z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego (TMT).

Zaprojektowany przez firmę architektoniczną Foster and Partners budynek 200 Gray’s Inn Road postawiła w 1990 roku stacja telewizyjna ITN z przeznaczeniem na swoją główną siedzibę. Biura i studia są ulokowane wokół dziesięciopiętrowego atrium, dzięki któremu wnętrze jest skąpane w świetle dziennym.

Budynek mieści się w odległości pięciu minut pieszo od stacji metra Chancery Lane oraz stacji kolejowej Farrington, skąd po zakończeniu prac będą dostępne nowe połączenia Crossrail.

W 2011 roku nieruchomość została kupiona przez firmę GPE w spółce joint venture z BP Pension Fund, która zleciła studiu IMA Architects projekt rewitalizacji budynku. Odnowieniu miały zostać poddane powierzchnie biurowe, a także recepcja, części wspólne, windy i łazienki.

Biura od strony zachodniej na szóstym piętrze przylegały do prawie nieużywanego, niezbyt zachęcającego tarasu o powierzchni niemal 5 000 stóp kwadratowych (350m2). Taras, wyłożony betonowymi płytami z 1990 roku, był zaniedbany i pełnił funkcję wyłącznie użytkową. Na życzenie klienta architekci z IMA w ramach odnawiania biur na szóstym piętrze mieli zaprojektować nowy dekoracyjny taras z miejscami do siedzenia i roślinami w donicach. IMA wybrało do tej realizacji deski z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego od dostawcy drewna modyfikowanego termicznie Novawood, dostarczone przez Quality Timber Decking (QTD) i zainstalowane przy użyciu systemu ukrytych elementów łącznych.

O wyborze tego właśnie gatunku drewna zdecydowała wysoka wytrzymałość jesionu poddanego obróbce termicznej, jego wyjątkowa stabilność wymiarowa i pochodzenie ze zrównoważonych źródeł. Drewniane powierzchnie zostały pokryte olejem Messmers UV plus, aby zabezpieczyć deski przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i przed utratą koloru. Aby zachować odpowiednią barwę, zaleca się powtarzanie tego procesu co roku. Bez olejowania powierzchnia desek zblaknie i nabierze szarego odcienia drewna wyrzuconego na brzeg.

Remont tarasu zajął 12 dni, a firmie QTD udało się go wykonać przy użyciu już istniejącej izolacji przeciwwilgociowej i bez zakłócania prac w sąsiednich pomieszczeniach.

Architekt: IMA
Gatunek drewna: modyfikowany termicznie jesion amerykański
Dostawca drewna: Novawood