the-sweet-spot_carousel.jpg

Wyjątkowe miejsce

The Smile to konstrukcja, którą stworzyliśmy na festiwal designu w Londynie w 2016 roku. Została zaprojektowana przez wielokrotnie nagradzaną architekt Alison Brooks i zbudowana przez firmę Arup z największych użytych kiedykolwiek paneli z klejonego warstwowo tulipanowca.

The Smile jest nie tylko kreatywną instalacją artystyczną. To ukoronowanie naszych starań, żeby udowodnić użyteczność drewna liściastego w konstruowaniu budynków. Kiedy widzimy sukces tego przedsięwzięcia, bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadomi bogactwa możliwości dla drewna liściastego, szczególnie klejonego warstwowo, w perspektywie roku 2017 i następnych lat.

Technologia CLT błyskawicznie stała się powszechnie uznaną metodą w budownictwie na całym świecie, ale zawsze używano w niej wyłącznie drewna iglastego. The Smile wykazał potencjał drewna liściastego w tym zakresie, a najlepszym kandydatem do tego zadania zdaje się być tulipanowiec amerykański. Obfitość występowania i lekkie, ale wytrzymałe drewno sprawiają, że ten gatunek jest idealny na klejone warstwowo panele CLT.

Eksperymentowaliśmy z tulipanowcem od czasu budowy pawilonu Sclera we współpracy z Davidem Adjaye w 2008 roku, a kilka lat później przy konstrukcji Endless Stair, projekcie z paneli CLT na festiwal designu w Londynie, zaprojektowanym przez pracownię architektoniczną dRMM i zbudowanym przez firmę Arup.

Od tamtego czasu na tyle poszerzyliśmy naszą wiedzę, że byliśmy w stanie wyprodukować panele CLT z drewna liściastego na skalę przemysłową. Podczas gdy elementy użyte przy konstrukcji Endless Stair były stworzonym na tę okazję i wykonanym na zamówienie prototypem, panele na konstrukcję The Smile powstały na linii produkcyjnej niemieckiej fabryki Zueblin.

W zeszłym miesiącu na naszej europejskiej konferencji w Kopehadze odbyła się seria seminariów pod hasłem „Przyszłość amerykańskiego drewna liściastego”, na których eksperci rozważali pomysły na wykorzystanie drewna liściastego w budownictwie. Główny inżynier The Smile, Andrew Lawrence z firmy Arup, tak opowiadał słuchaczom o tulipanowcu: „To drewno ma małą gęstość, ale jest bardzo wytrzymałe i równocześnie na tyle miękkie, że umożliwiło zamocowanie tysięcy samogwintujących wkrętów, użytych przy budowie The Smile.”

Tulipanowiec to istocie doskonały wybór na panele klejone warstwowo. Po pierwsze jest powszechnie występującym drzewem, stanowiącym duży procent lasów liściastych. Po drugie, do produkcji paneli CLT wykorzystuje się najniższe klasy drewna, które ze względu na brak przydatności dla sektora meblarskiego mają bardzo ograniczony rynek zbytu. Z tego powodu klejone warstwowo panele z tulipanowca są najbardziej proekologicznym wykorzystaniem drewna, ponieważ pozwalają na wykorzystanie ściętego drzewa w maksymalnym stopniu.

The Smile to nie tylko demonstracja możliwości paneli CLT z drewna liściastego i ich potencjału w tworzeniu pięknych i niezwykłych budowli, to także struktura wymuszająca maksymalną pracę wszystkich jej elementów.

Mówiąc słowami Andrew Lawrence’a „tulipanowiec zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych sercach”. Kiedy więc rozpatrujemy przyszłość amerykańskiego drewna liściastego, powinniśmy uwzględnić w niej nowe, ekscytujące możliwości jego zastosowań w budownictwie.